Tento rig má už asi dvadsať rokov, ale do roku 2006 nebol zverejnený. Za jeho zrodom stojí ikonický kaprár z UK, Dave Lane. Asi najmechanickejší nadväzec vôbec, ktorý som videl. Funguje na princípe rotácie háčika a taktiež aj boiliesu. Asi je už zrejmé, že táto montáž bola určená na chytanie s Pop-Up nástrahami. Známy Ronnie Rig má svoje korene práve v tejto montáži.

Zhotovenie 360° Rigu je jednoduchá záležitosť, ak máme vo výbave všetky jeho súčasti. Na tento účel sa používajú primárne háčiky s dlhým ramienkom v tvare “banán”. Jediným pravidlom pri výbere háčika je, aby bolo očko háčika zahnuté dovnútra. Uhol háčika s obratlíkom by mal byť čo najmenší v záujme správneho držania kapra pri zdolávaní.

Ideálnym háčikom pre tento rig bol Fox Arma Point LSC, klasický banán. Dlhé oblúkovité ramienko so zahnutým očkom, je ako stvorené pre tento účel. Ak by sme hľadali alternatívu, možno aj lepšiu, určite by sa dal použiť relatívne nový háčik od Gardneru Rigga CVR, ktorý je asi najuniverzálnejším háčikom vôbec. Prípadne Gardner Mugga, alebo Fox Curve Medium.Ďalšími súčasťami 360° Rigu sú: obratlík s krúžkom, Bait Screw pre Pop-Up, prípadne krúžok s jemným vlascom, zarážky na háčik a nadväzcový materiál. Pre tento rig sa hodí asi všetko, čo sa nemotá. Fluorocarbon, prípadne poťahovaná šnúrka. Tak isto ako pri Ronnie Rigu, je kľúčom správne vybalansovanie nadväzca, ktoré dosiahneme pridaním plastického olova.

Zhotovenie 360° Rigu je naozaj hračka. Cez očko obratlíka sa prevlečie háčik, následne na háčik zarážka, bait screw a ďalšia zarážka. Na krúžok obratlíka sa naviaže nadväzcový materiál, s dĺžkou akú si zvolíme. Po nasadení popky je dobré si ho vyskúšať vo vode, či správne dosadá na dno. Pozor si treba dať aj na správnu pozíciu zarážok. Ak je spodná zarážka príliš dole pri očku háčika, je možné že sa pri nahadzovaní, alebo pri dopade do vody, popka posunie až k dolnej zarážke a háčik dosadne na dno “dole hlavou”.

Taktiež si treba dávať pozor pri použití tohto rigu, na zamotanie sa očka háčika do siete podberáka pri podoberaní. Toto sa stáva z 10 prípadov 9 krát, minimálne! Práve pre tento dôvod má 360° Rig “zákaz” na mnohých anglických vodách. Samozrejme rybári z UK, ho z tohto dôvodu trocha civilizovali, a to pridaním silikónovej gumičky, alebo zmršťovačky na očko háčika a obratlíka. A toto je ten moment, kde sa už rysuje práve Ronnie Rig.

Použiť sa môže na všetkých typoch dna, takisto ako Ronnie Rig. Jeho prednosťou je pomalé dosadanie na dno a správne postavenie háčika vďaka Pop-Up nástrahe. Na nadväzcový materiál sa odporúča pridať ešte plastické olovo, z dôvodu lepšieho dosadnutia na dno a maskovania. V prípade chytania na miestach s vodnou vegetáciou sa taktiež odporúča použitie PVA peny na zamedzenie zamotania háčika.

360° Rig, tak isto ako Ronnie je ideálnou voľbou na krátke chytanie, alebo ako prvý rig pri dlhšej výprave.


Pridávam linky na komponenty k výrobe 360° Rigu:


by Peter Dubík