Jar je tu, a čas zaobstarať si niečo nové do výbavy. Naše tipy a odporúčania.

Háčky

Jedna z legendárnych značiek, firma Gardner má v sortimente háčky, o ktorých asi každý niečo počul. Niet sa čomu čudovať, keďže háčky Mugga ukázali svoju silu už na viacerých vodách a sú súčasťou výbavy viacerých kaprárov. Priznám sa dlho som odolával vyskúšať ich, no už ich nedám z ruky. Asi najostrejší háčik, ktorý som kedy používal, rovno z balenia. Otáča sa v tlamke kapra vždy, aj bez rovnátka, bez bročka na nadväzci, zapicháva sa presne do stredu dolnej tlamky a nevypína sa. Vyrába sa vo viacerých verziách a dvoch hrúbkach (Mugga a Continental Mugga – hrubší). Najviac však odporúčam najnovšiu verziu Covert Dark Continental Mugga, ktorá je najostrejšia zo všetkých. Tieto háčky nemajú teflónovú úpravu, ale tmavé pokovovanie.


Boilies Ihla

Stará dobrá klasika, ktorá poslúži aj dnes a nesklame. Čo nám taká boilies ihla môže ponúknuť? Tak ten od Solaru si môžete zamilovať, tak ako sa to stalo aj nám. Vyrába sa v piatich farbách no asi najzaujímavejšia z nich je tá fosforová, ktorá v tme „svieti“, takže ju môžeme ľahko nájsť. Super pevná ihlica, na ktorú dostaneme pohodlne dve guličky, možeme použiť aj ako doťahovadlo uzlov. Ak by sa aj niekedy odlomila, dá sa dokúpiť náhrada. A takisto k tejto ihle existuje sada, v ktorej nájdeme štandarnú ihlu, tenkú ihlu na kostnáče, vrtáčik na tvrdé nástrahy a dlhú ihlu so zámkom na PVA sáčky. V tele ihlice nájdeme stopku boilies zarážok, ktoré si takisto môžeme dokúpiť ak sa nám minuly.


Pop-Up

Ak patríte medzi tých, kto rád používa Pup-Upy, určite zbystrite pozornosť. Na trhu sa nájde viacero týchto nástrah, no väčšina ponúka to isté, farebné guličky nasiaknuté arómou. Na trhu nájdeme aj špeciálne guličky pre chytanie technikou Zig-Rig, ktoré sú vačšinou iba plastové guličky tmavej farby. Pred niekoľkými rokmi Karel Nikl pustil do obehu sériu produktov s názvom iSecret, v ktorej figuroval zaujímavý produkt a to Pup-Up s dymovým efektom, ktorý však už v sortimente nefiguruje. Existuje však v ponuke popka s dymovým efektom a to v príchuti Gigantika, ktorá patrí k jedným z najúspešnejších boiliesov od tohto výrobcu. Pop-Up Smokers Gigantika je čierna gulička v dvoch veľkostiach (14 a 18mm), ktorá sa hodí ako samotná nástraha na Ronnie rig, Chod-Rig, poprípade 360°Rig, alebo k panáčiku, ale určite si nájde skvelé uplatnenie aj pre Chod-Rig aplikáciu.


Vlasec

Silóny sú neustále diskutovanou témou. Nie je ľahké vybrať si ten správny typ, ktorý nám poslúži podľa našich predstáv. Ak by ste hľadali vlasec, ktorý je pevný, dobre sa s ním nahadzuje, nekrúti sa a nie je príliš drahý, určite siahnite po silóne Sure Pro od renomovanej firmy Gardner. Vyrába sa v čiernej a fialovej farbe vo viacerých priemeroch (Čierna – 0,30; 0,35; 0,40; 0,45; 0,50; Fialová – 0,28; 0,30; 0,35; 0,38) a v ekonomických návinoch, ktoré vám vystačia na tri bežné cievky, možno aj viac.


Púzdra

Poriadok vo výbave je dôležitý a preto nám výrobcovia ponúkajú viacero produktov na uskladnenie kade-čoho. Zaujímavými púzdrami vyrukovala firma Korda, a to rovno vo viacerých veľkostiach. Séria Korda Compac sú vodotesné, ľahké púzdra vyrobené z pevného (pružného) EVA materiálu, vybavené zipsovaním v dvoch smeroch, vo veľkostiach 100, 110, 125, 140, 150, 200 a 220 a zipsovateľným vreckom v priehladnom veku. Z tejto série je špeciálna 150-tka, ktorá je vybavená vyberateľnou dolnou priehradkou pre rôzne drobnosti, ako napr. háčky Kamakura, nadväzdcový materiál a zmestí sa do nej Korda Tackle Safe. 100-ka poslúži na olová, 125-ka na PVA tuby, Kutter, dipy, v 200-ke nosím napr. zrkadlovku so štyrmi objektívmi a LED lampou. 140-ka je určená na bižutériu s miestom pre Korda Mini Rig Safe. A 220-ka pre Korda Tackle Box a ďalšiu bižutériu. Je z čoho vyberať. Novinkou pre túto sezónu je Compac Systém v Camo úprave.


by Peter Dubík