To pravé babie leto ešte nedorazilo, aj keď sa už písal september. Počasie nám ešte prinášalo príjemné teplé, slnečné dni, ale už chladné vlhké noci. V dôsledku pandémie sme svoje plány museli trochu zmeniť, a tak sme sa vybrali znovu na neďaleký zarastený rybník. Môj kamarát Erik dorazil k vode skôr a bol už prichystaný na chytanie. Svoje kŕmne miesta sme sa rozhodli zriadiť do malých dierok v rákosí, ktoré sú prístupné z brehu a vieme do nich triafať nahadzovaním. Tentoraz sme si kŕmne miesta rozkŕmili z člna. Dipom preliate halibut pelety a niekoľko hrstí boilies putovali do vody každé ráno a večer. Nechceli sme rušiť už aj tak veľmi opatrné kapry člnkovaním sa. Väčšinu času sme sa zdržiavali niekoľko metrov od brehu pod starým stromom so zapnutým Thermacell-om.

Starý strom nám poskytoval príjemný tieň pred teplými slnečnými lúčmi. Prostredie ako v lese, pri vode, naše prúty nahodené, proste ideálna chvíľka na carp talk s espressom v ruke. Pred zotmením som si ešte protiľahlý breh sfotil mobilom, aby som mal referenčné body na nahadzovanie v noci. Mohol som si svoje miesta označiť aj reflexnými štítkami na rákosí, no žiaľ som si ich nezobral sebou. Ako sme boli zvyknutý, ryby pred zotmením začali vychádzať zo svojich útočísk a moje Ronnie Rig-y fungovali skvele. Neskutočné súboje silných kaprov sú zážitkom pre každého kaprára. Na odfiltrovanie menších jedincov som vymenil svoje nadväzce a našil som na ne 32mm boiliesy. Večer nám ešte porybný doniesol veľké svetlo na osvetlenie nášho stanovišťa, ktorý sme uložili na starý strom. Svetlo z neho však priťahovalo sršne, ktoré nám nebezpečne bzučali celú noc nad hlavami. Zapnutie čeloviek bolo trochu riskantné v ich prítomnosti.Aj keď okolo jedenástej v noci už bolo dosť chladno, my sme si užívali každú chvíľku pri vode. Počkali sme si ešte na niekoľko záberov a pobrali sme sa do bivakov. Zábery sa dostavovali aj nad ránom asi do deviatej doobeda a potom už sporadicky cez deň. Takto to nasledovalo niekoľko dní, kým sa k nám nezačala približovať zmena počasia. Ryby to už určite pociťovali, keďže sa nám zábery znižovali. Posledná noc bola prekvapivo teplá. Parťák musel narýchlo ukončiť svoju výpravu a tak som na brehu zostal sám. Do spacáka som sa nasáčkoval oveľa skôr ako doteraz, no nedokázal som zaspať. Počúval som pohyby rýb v rákosí, ktorým sa tentoraz nechcelo von. Nad ránom sa mi rozozvučal signalizátor a na breh putoval pekný bojovný kapor. Po ňom som už nezaspal a kochal som sa jedinečným jesenným zahmleným ránom. Počkal som ešte niekoľko hodín na brehu, ale ryby neboli pri chuti. Predpoveď počasia sľubovala dážď, a tak som svoje veci pobalil ešte kým sú suché.

Plány sú plány a život je život. Mali sme v pláne celkom iný revír, no nebol som sklamaný. Hlavne že to bol kvalitný pobyt v prírode s fajn kamarátom a výborným kaprárom. Sila kaprov na tejto vode kompenzuje ich veľkosť, aj keď sa tu nájdu v rákosí aj väčšie jedince. Pri skúšaní taktík sa nám taktiež potvrdilo, že nie vždy je najúspešnejšie kvantitatívne kŕmenie. Minimálne množstvo kvalitného krmenia na presné miesta s Popkou, bola tá správna taktika, ktorú už niekoľko rokov s úspechom praktizujem.by Peter Dubík