Výkonná Budget alternatíva


Ak sa pozrieme na sety hlásičov pod 120 Eur, vybrať si nie je vôbec jednoduché. Ponuka takýchto signalizátorov je početná, ale väčšinou ide o modely, ktorých životnosť, poprípade spoľahlivosť je otázna. Výrobcovia v týchto časoch skúšajú zaujať na pridané extra funkcie do lacných setov, ktoré boli vačšinou výsadou tých najdrahších modelov. Takéto funkcie dostal aj napríklad už opisovaný LuXlite set. Teraz sa však zameriame na hlásiče od anglického výrobcu Carp Spirit, a to na model HD3, ktorý je z tých lacnejších, konkrétne 104,-Eur za set 3+1.
Technológia

Možno si poniektorí spomínajú na anglickú firmu ACE, ktorá mala v sortimente viacero vydarených produktov, medzi ktorými bol aj hlásič ACE i3 vyvinutý Max Cottis-om (RidgeMonkey) a Stephen Tasker-om (TASKA), ktorý pracovali vo firme FOX na vývoji viacerých produktov, medzi nimi aj na signalizátoroch. Tieto vynikajúce hlásiče si našli svojich priaznivcov ako kvalitou, spracovaním tak aj funkciami a sú vyhľadávanými dodnes. Čo s tým má ale Carp Spirit spoločné? Žial firma ACE zbankrotovala a vačšinu produktov ako aj pracovníkov prebrala firma Carp Spirit. A presne v tomto hlásiči, ako aj v tom drahšom modely HD5, nachádzame technológiu z ACE, ktorá sa chválila technológiou vojenskej kvality.

Prevedenie

Hlásiče HD3 sú zjednodušenou verziou HD5-ky, avšak zachovávajú si dostatočné funkcie pre nadšencov rybolovu. Nájdeme tu nastavenie citlivosti, snímanie rýchlosti záberu, rozlišovanie padáku, nastavenie farby LED-iek, nočné pozičné osvetlenie, signalizáciu vibráciami, výstup na svietiace swingre. To všetko v malom elegantnom dizajnovom vyhotovení. Keďže samotné hlásiče nemajú v sebe zabudované reproduktory, ich rozmery sú naozaj malé. Pre všetkých priaznivcov hlásičov ATT, sú hlásiče HD3 lacnejšia alternatíva. Na spodku signalizátorov nájdeme kvalitné nerezové skrutky na pripevnenie na stojan, alebo banksticky. Hlásiče dostali pevné krytky pre transport, ktoré môžeme nasadiť pri používaní dole hlavou (štýlom Fox RX).

Hlásiče

Hlásiče sú vyrobené z pevného ABS plastu (bez pogumovania) s dvoma vysoko svietivými LED-kami. Do priestoru pre prút dostali gumenú podperu proti vyšmyknutiu prútov. Zapínajú/vypínajú sa dlhým podržaním tlačidla na spodku. Krátkym stlačením tohto tlačidla sa zapína/vypína nočné pozičné svetlo (zelené-bez možnosti zmeny) na oboch stranách hlásičov. Na signalizátoroch sú dve otočné voliče, pravým nastavujeme citlivosť (5mm-10cm), a ľavým farbu LED-iek pri zábere. Vybrať si môžeme zo šiestich farieb: červená, zelená, modrá, žltá, fialová a biela. Hlásiče rozoznávajú padák, ako svetelne tak aj zvukovo (na príposluchu). Na zadnej strane sa už tradične nachádza krytka na batériu so skrutkou. Výrobca sľubuje vynikajúcu výdrž bateriek (V23GA – 12V), čo je aj reálne, keďže sa v hlásičoch nenachádzajú reproduktory.
Príposluch

O zvukovú signalizáciu sa stará iba tučný príposluch, ktorý má dosah minimálne 100 metrov. Na výber máme signalizáciu zvukom alebo vibráciami, čo si jednoducho navolíme prepínačom na vrchu, ktorým ho aj zapíname/vypíname. Hlásenie záberu aj hlasom a vibráciami naraz však navoliť nevieme. Hlásiče disponujú aj snímaním rýchlosti záberu, čo v praxi pri pomalom potiahnutí pípa jednoduchým dlhším tónom a pri prudkom zábere rýchlymi krátkymi tónmi. Na príposluchu nájdeme štyri LED-ky pre hlásiče, dve otočné voliče, vľavo nastavenie tónu, v pravo hlasitosť. Na boku sa nachádzajú dve tlačidlá na naprogramovanie samotných hlásičov. Na zadnej časti krytka na baterku (štandardná 9V). V balení sa nachádza aj malý stojan pre príposluch (postojí si aj bez neho), už pripevnené lanko na zavesenie do krku, či inde, a skrutkovač pre otváranie krytiek batérií hlásičov. Toto všetko v pevnom kufríku.

Záver

V tejto cenovej hladine sú to naozaj vynikajúce hlásiče. Pre mňa osobne majú v sebe všetko čo potrebujem, rozoznanie padáku, nastavenie citlivosti, nočné osvetlenie (trocha silné na mňa), prepínanie farby LEDiek. Pre niekoho môže byť zas dôležitý tichý, vibračný režim. Určite nemá v sebe všetko, iba to hlavné a hlavne nemá pogumovaný povrch, čo môže byť po určitom čase problém. 


Výhody:

Pevné moderné prevedenie, nastavenie citlivosti, rozoznávanie padáku, nočné osvetlenie, vibračný (tichý) režim.

Nevýhody: 

Bez reproduktorov, neštandardné batérie v hlásičoch, „tučný“ príposluch.


Checkuj stránku Carp Spirit-u!