Do novej sezóny

Stojany sú neodmysliteľnou súčasťou našej kaprárskej výbavy. Samozrejme existujú rybári, ako som aj ja, ktorí používajú iba banksticky s buzzbarmi, iba samotné banksticky, alebo goalpoast setup (prekl. bránkový systém). Existujú však situácie, kde banksticky nevieme zapichnúť a práve tu nám môžu pomôcť novinky od Cygnetu. 

Cygnet prišiel na trh s dvoma novinkami, a to QuickLock podom a Compact podom. Ich základnou myšlienkou bolo vytvoriť stojan, ktorý je ľahký, malý, jednoducho sa skladá, ale je stále stabilný. O tom, že produkty Cygnetu sa vyrábajú s absolútnou precíznosťou a vzhľadom, sa ani nemusíme baviť. Oba stojany sa predávajú bez bankstickov a buzzbarov, takže je potreba si ich dokúpiť, alebo ako aj v mojom prípade použiť tie, ktoré už máme vo výbave. V prípade Compact podu je potrebné dokúpiť tzv. goalpoast setup, ktorý sa skladá zo štyroch bankstickov a dvoch goalpoast buzzbarov. Poprípade sa dajú použiť štyri banksticky na dva prúty.Domnievam sa, že tieto stojany boli vyrobené ako doplnok práve pre rybárov, ktorí chytajú s bankstickmi a goalpoast setupmi a sem tam sa stretnú s pevným podkladom, kde nie je možné ich zapichnúť do zeme. V každom prípade sú tieto stojany užitočnou pomôckou, a sami si môžeme zvoliť či ich použijeme alebo nie. Stačí ak ich máme so sebou. 

 


Cygnet Quicklock Pod

Aj keď tieto stojany nevynikajú veľkými rozmermi, ponúkajú dostatočnú variabilitu a stabilitu pre naše prúty. Sú vyrobené z eloxovaného hliníku v čiernej úprave. V prípade QuickLock podu je možnosť vysunutia nôh stojana a taktiež roztiahnutia podu na potrebnú dĺžku (od 35 – 70 cm). Na oboch koncoch podu je umiestnený otvor na zasunutie bankstickov priemeru 20mm, ktorý sa zaistí skrutkou. Či použijeme buzzbar na tri alebo dva prúty je už na nás.
Nohy stojana sa jednoducho nastavujú, jednoduchým sklopením nôh (nie skrutkovaním), ktoré na mieste drží pružina. V prípade chytania na mäkšom povrchu je možno banksticky zapichnúť do zeme cez „pod“ na zvýšenie stability stojanu. Stredný pozdĺžny diel sa skladá z troch častí, ktoré je možno roztiahnuť a sú zaistené proti krúteniu. Všetky skrutky nesú pekné logo firmy Cygnet, čo je naozaj pekný detail. Celý tento stojan je predávaný v neoprénovom obale za cenu 84,27 Eur.


Cygnet Compact Pod

Compact pod má jednoduchú stabilnú konštrukciu, ktorá je vlastne stredným stabilizačným dielom poskladaného stojana. Jeho dĺžka po rozložení je asi 70cm. Pozostáva zo stredného spojovacieho dielu, ktorý má na oboch koncoch dve roztvárateľné tyčky do ktorých sa zasúva goalpost setup. Týmto nám vznikne zostava, ktorá je stabilná a dá sa položiť na tvrdý podklad bez zapichnutia do zeme. Samozrejme pri zapichnutí do zeme dosiahneme väčšiu stabilitu stojanu.

Ramená Compact podu sa dajú ľubovoľne roztvárať na potrebnú šírku, a takisto sa dajú vytiahnuť (o zhruba 10cm/každé rameno) ak je potrebná väčšia dĺžka ramien. Samozrejme sú vybavené poistkou proti prekrúcaniu a skrutkami na zaistenie bankstickov. Ramená sa pri skladaní jednoducho otočia dovnútra, čím dosiahneme malé prepravné rozmery. Ako aj Quicklock Pod, tak aj Compact Pod sa predáva v neoprénovom púzdre, za cenu 96,04 Eur.

Pri oboch stojanoch výrobca uvádza možnosť použitia 16mm bankstickov, čo sa mi v reále nepotvrdilo, takže na toto by som sa nespoliehal. Takisto pri Quicklock Pode som mal pochybnosti o pevnom uchytení bankstickov v stojane. Aj keď som doťahoval skrutky úplne, jeden bankstick sa v stojane trocha pretáčal, čo ale mohlo byť spôsobené aj výrobnou vadou.

Prednosti:

Malá veľkosť/hmotnosť (617g Quicklock pod / 465g Compact pod), robustnosť, rýchle skladanie, stabilita, možnosť použitia už vlastnených bankstickov / goalpost setupov, celkový „carpy“ výzor

Negatíva:

Nemožnosť nastavenia prútov špičkami do extrémnej výšky (na to ani nie sú určené), použitie iba 20mm bankstickov

Kúpiť si ich môžete tu:

 

by Peter Dubík