Old School-ové klasiky. 


V roku 1994 Daiwa vydala prvú generáciu svojich Big-Pitových navijákov Emblem, pre rybárov s cenovkou, ktorá spôsobila ich masívne rozšírenie medzi kaprármi. Reč je o navijakoch Emblem-X, ktoré sa momentálne predávajú v čiernom prevedení. Daiwa ich predávala vo viacerých verziách od legendárnych Emblem-S 6000H “Baboon”, ktoré preslávil sám Terry Hearn, alebo Emblem-Z 5000T, s ktorými hádzal aj Frank Warwick. Tieto verzie sa rozlišovali farebne, vnútorným ale aj vonkajším prevedením.

Asi najrozšírenejší z nich je práve Emblem-X 5000T, ktorý už niekoľko rokov zažíva znovuzrodenie, najprv v klasickej striebornej farbe a teraz v modernej čiernej. Ak ste chceli patriť do skupiny UK-styleistov, na výber bol aj drahší model Tournament-S, ktorý stále patrí medzi tie najvyhľadávanejšie modely od Daiwy. Tieto modely sa stále vyrábajú a sú k dostaniu vo viacerých obchodoch. Originálne Japonské modely však nájdete už iba na bazároch. Existujú aj kultové Old-School modely, ktoré sa už nevyrábajú a majiteľov si vačšinou vymieňajú iba cez E-bay, ako napr. Daiwa Longbeam, alebo SS3000 Whisker. Práve Longbeam bol predchodcom Emblemov.Ale naspäť k Emblemom. Prečo sú také obľúbené? Tieto navijaky sú známe tým, že znesú tvrdšie zaobchádzanie a málo kedy sa kazia. Majú jednoduchú pevnú konštrukciu z kompozitu, spoľahlivú brzdu, tri ložiská, patentovanú Twist-Buster rolničku, One-Touch sklápaciu kľučku, chránič podtečenia vlasca pod cievku, decentné ukladanie vlasca a ešte niekoľko vychytávok. Okrem toho majú veľkú kapacitu cievky (0,35/370m), ktorá sa hodí aj na vzdialenejšie nahadzovanie, alebo zavážky a príjemnú váhu 570 gramov. Prevodový pomer majú 5,1:1 s návinom 109cm na jedno otočenie kľučky. Ak zoberieme do úvahy kedy boli prvýkrát predstavené, tak ešte aj teraz sú to kompetitívne kusy na trhu navijakov.

Samozrejme novinky ako QuickDrag, alebo Slow Cross Wrap technológie tu ani nehľadajme, ale to najpodstatnejšie tu je. Dokonca tu nenájdeme ani takú samozrejmosť ako Infinite Anti-Reverz. Proste iba deväť pozícií kde sa kľučka zastaví pri jej pustení. Vracanie preklápača manuálne, po chvíli rutina. Rapčanie brzdy pri nastavovaní? Ani to nie. Iba tichý chod matice brzdy. To sú veci, na ktoré si kaprár musí zvyknúť, ale po niekoľkodňovej intenzívnej rybačke si to už ani neuvedomíte. Žiaľ v balení k ním nedostanete ani náhradnú cievku. Ale ak rybár chce, tak si vie čo-to aj trocha upraviť, alebo dokúpiť.

Existujú firmy, ktoré sa špecializujú na výrobu/úpravu súčiastok aj pre tieto navijaky. Asi naznámejší úpravca navijákov Daiwa a Shimano je Weston Developments z UK, ktorý predáva rôzne originálne a upravené náhradné diely. Úprava brzdy na rýchlobrzdu zaberie asi desať minút. Úprava na pomalé ukladanie vlasca, tiež nie je problém. Plytké cievky, lepšie klipy na vlasec, nálepky a drevené madlá kľučiek, to všetko sa pre ne vyrába. A samozrejme nesmiem zabudnúť ani na farebné úpravy, ktoré sa na nich robia. Jednoducho, kaprári ich majú stále v láske a stále vyzerajú skutočne výborne na brehu. UK-Style za cenu 60,-Eur?  Momentálne vypredané v EU E-shopoch.

Link na súčiastky nájdete v článku Daiwa Tournament-S.by Peter Dubík