Zlaté stalkery


Existuje niekoľko vecí používaných na chytanie rýb, ktoré sa zarili do obľuby kaprárov a ktoré získali tzv. kultový status (Tournament-S/Whisker SS3000, Emblem-X/Baboon). Jedným z nich bol navijak Tournament SS2600 Whisker, ktorý sa používal prevažne na chytanie na krátke vzdialenosti, Stalking, a to aj pre jeho menšiu veľkosť a kapacitu cievky. A keďže tieto kultové navi sa už nejaký čas nevyrábajú, Daiwa ich „nepriamo“ nahradila nástupcom a to Daiwa GS3000LTD resp. väčším modelom Daiwa GS4000LTD, na ktorý sa primárne zameriam. Sú to ideálne mašinky na 6,9, alebo aj 10 feetové prúty. A vďaka ich sklopným kľučkám ich môžete položiť naozaj blízko k sebe, čo je pre niekoho nutnosť.

Nie sú to Whiskery

Majú však všetky atribúty predchodcu okrem známeho hŕkania a klopkania, no chýba im ten tradičný a jedinečný hranatý design, krorý sme si obľúbili. Chod týchto navijakov je naozaj na inej úrovni, aj vďaka štyrom guľôčkovým ložiskám. Aj nová sklopná kľučka je „iná“, aj s trochu iným systémom odklopenia, ale dá sa na to relatívne rýchlo zvyknúť. Dokonca ich majú aj nové plnohodnotné kaprárske Whiskery 25/45. Keď som si tento navi skúšal, trošku ma zarazil dlhý chod brzdy a jeho menšia matica. Skôr by som rátal s takouto brzdou u nejakého navijaka na plávanú (Daiwa.sk ich má zaradené do kategórie Match/Feeder), ale nie je to žiaden problém prerobiť ju na rýchly chod.

GS-ka

Daiwa rád používa skratky. GS značí Gold Spool, čo znamená zlatá cievka. Toto je aj hlavnou črtou týchto malých strojčekov a v kombinácii s matným čiernym telom a dreveným madlom im to naozaj sekne. (Kuriozitou pre mňa bolo označenie starých SS2600, keďže SS znamená Steel Spool – kovová cievka, a v skutočnosti mala cievku zafarbenú do zlata.) GS-ká dostali upgrade cievok a majú modernejšie zkosenie hrany, ktorá napomáha dosiahnuť väčšie vzdialenosti pri nahadzovaní. Kapacita cievok je dostatočná na chytanie na malých vodách: GS3000 0,28 – 220m, GS4000 0,30 – 270m. Ich hmotnosť je 305 resp. 400gramov podľa veľkosti modelu.

Upgrades

V porovnaní s modelom SS2600 Whisker sa tieto GS-ká môžu pýšiť radom vylepšení. Hlavnou črtou je naozaj už spomínaný hladký chod navijaka oproti predchodcovy. Novší Twist Buster II, Infinite Anti-reverz systém, DigiGear, Air Rotor, Cross Wrap, to sú použité technológie ktoré Daiwa naložila do týchto navijakov. Pre mňa je najzásadnejšou novinkou použitý nový line-clip. Aj keď je z plastu, nie je to tá stará rakotina čo sa láme pri prvom nahodení so zaklipovaným vlascom. Kľučka je trošku taká menej masívna oproti Tournamentu-S, ale dá sa na ňu zvyknúť, takisto aj na jeho odklápanie. Brzdu by som určite upravil. Je to proste príliš dlhé pre mňa a je lepkavá, takže Carbontex, alebo teflón. Kapacita po prepočítaní na 0,35mm vlasec cca 200 metrov mi taktiež vyhovuje na menšie vody, alebo rieky. Proste ideálne kvalitné malé mašinky, ktoré nezaberú veľa miesta a skoro ich necítim ak sa s nimi prechádzam pri zarastených brehoch našich menších vôd. Za mňa príjemný Upgrade.

LTD

Ak by ste nad nimi rozmýšľali, robte to rýchlo. Tieto navi už aj v názve majú skratku LTD – čo znamená limited. Predpokladám, že týchto mašiniek je vyrobené iba limitované množstvo a už teraz je problém nájsť ich na pultoch predajní. Ak si dobre pamätám pri ich uvedení sa dali zohnať za cenu okolo 80Eur (Daiwa GS4000LTD), no teraz sa ich cena u nás pohybuje na úrovni 100Eur. Dobrou správou je, že si ich môžete zohnať aj lacnejšie a to, ako inak, z rakúska. Takže neváhajte a navíjajte.