Old School-ové ikony


Asi sa nenájde kultovejší kaprový navijak ako je Daiwa Tournament-S. Je to pravdepodobne najvyhľadávanejší navijak medzi kaprármi, okrem Whiskeru SS/GS. Zrod tejto legendy sa datuje na rok 1995, keď práve Tournament-S (ST), nahradil predchádzajúcu sériu Whisker (SS). Práve na tomto modeli debutoval nový patentovaný systém Twistbuster na zníženie krútenia vlasca. Vyrábal sa vo verziách 5000T, 5500T a väčší model 6000T.

Práve model Tournament-S, ktorý začal na svojich výpravách používať Terry Hearn ako aj Kevin Nash, Nigel Sharp, sa stal v kruhu kaprárov obľúbeným, hlavne pre svoju robustnosť, veľkú cievku, citlivú brzdu a celkovú kvalitu prevedenia. Kvalitné materiály prispeli aj k menšej váhe a veľkosti oproti konkurencii. Telo tohto navijaku je vyrobené z kovu ako aj jeho vnútornosti. Všetko pevné a robustné. Plasty na ňom nájdeme minimálne a to iba na miestach ako je prstenec brzdy, prepínač chodu navijaku, zarážka preklápača, zadný kryt navijaka a ešte niekoľko častí.



Vnútorná mechanika pozostáva z kovových ozubených kolies. Prvé modely mali mechaniku z eloxovaného hliníka, čo sa dá jednoducho farebne odlíšiť odmontovaním klučky navijaka; oska planétového ozubeného kolesa vyčnieva na ľavej strane (Elox – čierny), alebo aj sériovým číslom na vnútornej strane klučky. O dvih cievky sa stará Worm-Shaft hriadeľ, ktorý je možno vymeniť za upravený kus, ktorý zlepšuje ukladanie vlasca na cievke. Na spodnom okraji cievky sa nachádza hrana, ktorej sa dotýkajú dve malé kolečká na vodiacich tyčkách, ktoré majú za úlohu zamedziť zapadnutie vlasca pod hranu cievky. Tieto malé kolečká niekedy vydávajú škrípajúci zvuk pri navíjaní.

Osobitým znakom Tournamentu je sklopná kľučka s dreveným madlom. Sklápa sa jednoducho za pomoci tlačidla (One Touch Handle). Naspäť sa iba jednoducho odklopí. Toto je jedna z obľúbených vecí medzi kaprármi, keďže si môžu navijaky so sklopenou rúčkou uložiť veľmi blízko k sebe na BuzzBary a po zábere ich jednoducho odklopiť a zdolávať. Takisto sa takto prúty ľahšie skladujú. Cievka Tournamentov je vyrobená z hliníka a je opatrená jedným umelohmotným klipom. Pri chytaní s naklipovaným vlascom, sa tento klip zvyčajne odlomí. Našťastie sa dajú dokúpiť väčšie a hlavne robustnejšie kovové klipy opatrené pružinkou. Cievky na modeloch 5000 a 5500 sa dajú obmieňať medzi sebou, ale Tournament-S 6000T je už väčší navijak, na ktorý cievka 5000/5500 nepasuje. Model 6000T mal vo výbave aj tzv. Line Economizer, čo je plastový krúžok na cievku na zníženie kapacity cievky.

Brzda Tournamentov sa skladá z desiatich lamiel, na ktoré tlačí horná skrutka brzdy s pružinkou. Chod brzdy nie je príliš dlhý, ale nie je to žiadne QD. Ak by sme to chceli ale dosiahnuť, môžeme si zaobstarať Custom prstenec s krátkym chodom, alebo si ho jednoducho upraviť. Prstenec brzdy sa dá jednoducho rozobrať a to vyšrubovaním dvoch malých skrutiek vo vnútornej časti. Pružinku stačí jednoducho vybrať a nahradiť niečím pevným, napríklad štandardnými maticami. Samozrejme aj flísové podložky v brzde sa dajú vymeniť za carbontexové, alebo teflónové, čo ešte viac skráti chod nastevenia brzdy.

Keďže sa jedná o kultovú, Old-School-ovú klasiku, na trhu nájdeme veľa náhradných dielov a ďalších vychytávok pre ne. Čo je ale podstatnejšie, Daiwa tieto navijaky stále vyrába. Oficiálna cena týchto navijakov je 359,- Eur. Takisto sa vyrába čierna verzia, ako odpoveď na momentálny trend čiernych navijakov. Ich cena je o niečo nižšia, no okrem farby sa jedná o totožný model ako ten originálny.

Hmotnosť: 5000T/5500T: 575g / 6000T: 669g

Prevod: 5000T/5500T: 4,2:1 / 6000T: 3,1:1

Kapacita cievky 5000T: 0,35mm-330m / 6000T: 0,35-604m

Počet ložísk 5000T/5500T: 7ks / 6000T: 8ks




Veľká vďaka patrí Jakubovi Trimayovi za fotky jeho Tournamentov. Jeho kaprársky blog si môžete pozrieť tu. A jeho nový blog o muškárení tu.


Technický nákres:

by Peter Dubík