Práve pred niekoľkými dňami som čítala zaujímavý článok v mojom obľúbenom magazíne, len dodám, že nie s rybárskou tématikou, o “flow”. Ako nasledovali slová rad za radom, hneď som si pomyslela na môjho priateľa a na jeho kaprárinu. Čím ďalej som sa ponárala do čítania, tým ďalej som si uvedomovala, že mi už mysľou nechodí ten pocit flow-u, ale zážitok práve z tej rybačky. Každé jedno slovo mi pripomínalo, prečo je toto hobby také atraktívne pre toľkých ľudí. 

Určite sa teraz pítate čo slovo flow, alebo zážitok flow vlastne znamená. Opíšem vám to, keďže som zvedavá čo vás ako prvé napadne. Ak náhodou “carpfishing” tak na konci mi dajte jeden like 😉 Plynutie (pocit) – flow, čiže jav keď sa tak veľmi uvolníme pri nejakej činnosti, že na všetko okolo nás zabúdame. Táto činnosť je taká príjemná, že s ňou musíme pokračovať za každú cenu, nič iné nie je dôležité, nič iné okolo nás nevnímame, žiadne problémy, povinnosti, pocity, možno zabúdame aj na jedenie… Povedomé? Prežil si to už? Tak si na dobrej ceste!

Keď sa niekedy na podnet mojej polovičky podujmem na rybačku, stále premýšľam o dvoch veciach. Koľko čítania si mám zobrať zo sebou, a či chytíme aj nejakú tú rybu. Po čase som zistila, že riadny kaprár takto nepremýšľa. Ale k tomuto som sa dostala iba po tom čo som zažila to, čo ste už vy asi určite prežili. Samozrejme nemyslím na vybalenie, na rozloženie sa, na sondovanie, vnadenie, na nahodenie udíc ale o samotnom zážitku z rybačky.

Či mi veríte alebo nie, napriek tomu, že nie som rodená rybárka, pobyt pri vode ma neskutočne zaneprázdňuje. Voda, pokojné sedenie, všeliaké “oné” čo neviem ani pomenovať (asi ani nikdy nebudem vedieť, ale chlapci stále vedia na čo myslím) príroda, zeleň, stromy, dážď, slnko. Na koniec celkom zabúdam na moje magazíny, knihy a ani to ma nemrzí ak sa nič nechytí. Jednoducho ma to spomalenie života, bez mobilov, médií, a programov robí šťastnou a uvolnenou. Dúfam, že si tento pocit prežil už aj ty aspoň raz v živote. 

Drahí moji kaprársky priatelia. Odborníci tvrdia že časté prežívanie pocitu “FLOW” robí život pestrejším, zaujímavejším, krajším. Tak sa pokús využiť príležitosť skrývajúcu sa v tvojom kaprárskom koníčku a popri tých veľkých rýbách si vychutnaj každučkú chvíľku strávenú v prírode. 


by Betti Dubík