Kráľ je mŕtvy. Nech žije nový KRÁĽ!


Fox Micron RX je asi najznámejším a najvyhľadávanejším signalizátorom dodnes. Aj keď už nieje nováčikom na trhu. Vlastne, nové ich na trhu ani nenájdeme. Dôvodom ich obľúbenosti je, že ponúkali to najpodstatnejšie s digitálnym prenosom do príposluchu so skvelou citlivosťou a spoľahlivosťou. Nástupcom kultových signalizátorov Micron RX sa stal model NTX-R, ktorý ponúkol väčšiu citlivosť, voľbu farbu LED-iek, nočné osvetlenie, nové kónické reproduktory, nový design. NTX-R sa stal obľúbeným na poli kaprárov. Avšak firma Fox pripravila nástupcu aj modelu NTX-R a vrátila sa k legendárnemu názvu RX s dodatkom +. Tento model sa trochu viac podobá starému RX, ale vnútrajšok je vybavený úplne novou technológiou. Nové digitálne obvody s D-Tec Plus sensing systémom vo vodeodolnom, teraz už v nepogumenom obale, s pekným prepracovaným designom. Dve supersvetlé LEDky na vyvýšených ušiach pre lepší úchop prútov; tri veľké kolieska na nastavenie hlasitosti, tónu a citlivosti.
Nabitý Funkciami

Takže, čo nám RX+ ponúka? Zoznam, ktorý každý uvádza je dlhý, ale čo je pre nás dôležité? Úplná vodeodolnosť; plne nastaviteľná citlivosť posunu od 2,8 mm! až do 90 mm, v ôsmich krokoch; rozpoznávanie „padáku“ hlasom aj svetlom; jemné nočné svetlo; prepínanie farby LED-iek, aj intenzity LED-iek; úplné stíšenie hlasitosti; vyššie uši; nezamrzajúce kolečko; range test; signalizácia vybíjajúcej batérie a ešte niekoľko vecí. Dosah príposluchu sa zvýšil oproti NTX-R, ktorý ho mal už naozaj fantastický. Štrbiny pre prúty dostali kvalitné hrubé pogumovanie zo spodu, ale aj z bokov, ktoré pohodlne podržia prúty na mieste a zamedzia tak vykĺznutiu prútov. Hlásiče sa zapínajú klasicky Foxácky, prepínačom na prednej strane, ktorý má tri pozície. Tretia najspodnejšia pozícia slúži na zapnutie nočného osvetlenia, ktorý má primerane slabé osvetlenie. Pri zapnutom hlásiči, pri rýchlom vypnutí a následnom zapnutí sa aktivuje funkcia Range Test-u, ktorým si môžeme skontrolovať vzdialenosť prenosu signalizácie do príposluchu.


Farba LED

Možno ich prepínať tlačidlom na zadnej strane hlásičov, čo je oveľa jednoduchšie ako v prípade NTX-R, ktorý to mal pod krytom bateriek (6 farieb: červená, zelená, modrá, oranžová, fialová, biela). Slabú batériu indikuje hlásič prepnutím LEDky do tyrkysovej farby. Ďalším tlačidlom na zadnej strane sa nastavuje intenzita LED-iek. Pod tlačidlami sa nachádza 2,5mm jack prípojka s gumenou zátkou pre svietiace swingre. Príposluch bol taktiež prepracovaný a teraz už vie stáť na vlastnej nohe. Zapína sa otočným kolieskom na vrchu, pričom ho možno nastaviť aj na tichý mód. Dostal nové LED pásiky na lepšiu indikáciu záberov. (Nie je to však systém, ktorý indikuje smer odvíjania vlasca ako to má napr. Flajzar). Pri zapnutí príposluchu LED pásiky indikujú stav nabitia bateriek. Pod indikátormi záberu sa nachádza okienko s dvoma silnými LED-kami ktoré slúžia na prisvetlenie v bivaku pri zábere.Bivvy Prisvetlenie

Zapne sa po troch pípnutiach príposluchu. Táto funkcia sa zapína tlačidlom na zadnej strane príposluchu. Ďalším tlačidlom na zadnej strane je možno zapnúť vibračné indikovanie záberu. Príposluch disponuje aj funkciou alarmu proti krádeži, ktorý sa aktivuje pri vypnutí hlásičov. Samozrejme príposluch sa synchronizuje s hlásičmi ako farbou tak aj hlasom. K jednému príposluchu je možno pripojiť osem hlásičov. K tomu slúži maličký gombík na zadnej strane príposluchu, ktorý môžeme ovládať priloženým skrutkovačom. Fox k príposluchu dodáva už štandardne aj lanko do krku. Dobrou správou je, že hlásiče ako aj príposluch používajú štandardné tužkové baterky typu AA. Hlásiče dve, príposluch tri. Ďalšou dobrou správou je, že Fox predáva náhradné dielce k hlásičom aj k príposluchu, ak by sa niekomu stratili či zlomili. Predné krytky hlásičov sú už samozrejmosťou.


Fox RX+ predstavuje naozaj asi to najlepšie na trhu (a aj najdrahšie), ktorý má potenciál stať sa ikonickým indikátorom ako legendárny Micron RX. PS: Ak by ste rozmýšľali na aký účel slúži to červené okienko vedľa LED pásov na príposluchu, je to port pre príslušenstvo, ktoré Fox nevyvinulo. Možno niekedy v budúcnosti.