Alebo skôr Mini Micron RX?


Aj keď ste o nich možno nikdy nepočuli, Fox vyrábal minimalistické hlásiče zvané Micron Mini, ktoré disponovali iba vypínačom, jednou LED-kou a dvoma slotmi pre Betalight. Minimalistické hlásiče s minimalistickou cenovkou, pre tých, ktorí potrebovali niečo spoľahlivé na občasné vybehnutie k vode. Predpokladám, že na náš trh sa ani nikdy oficiálne nedostali. Minulý rok nás však firma Fox prekvapila, predstavením malého modelu Mini Micron, ktorý tento mini hlásič oživuje. A tu to neskončilo. Dočkali sme sa po krátkom čase aj modelu Mini Micron X, ktorý je vybavený synchronizovaným rádiovým prenosom signálu, alebo plnohodnotným príposluchom. A vzhľadom na jeho funkcie, je aj trošku problematické ho zaradiť do kategórie Fox hlásičov.

Originálne Fox Micron Mini:

Hlásič

Hlásiče majú tenké, moderné, naozaj drobulinké telo, s dlhšími vyčnievajúcimi „ušami“ vybavené gumenými plochami pre lepšie držanie prútov. Na nich, na oboch stranách sú umiestnené dve vysokosvietivé LED-ky. Žial slot pre Betalight, ako u predchodcu, tu už nenájdeme. Nesmiem ale zabudnúť na tradičné Fox-ácke krytky hlásičov v balení, ktoré hlásiče nevipínajú po nasadení ak napr. NTX-R. O zaznamenanie záberu sa stará osvedčené citlivé koliesko s D-Tec sensing technológiou, ktoré poznáme z modelov RX+, alebo MX. Narozdiel od modelu MX, Micron X rozoznáva „padák“ ako hlasom, tak aj svetelne. Na ľavej strane nájdeme Fox-ácke tlačidlo na zapnutie/vypnutie (bez zvukovej odozvy zapnutia/vypnutia). Na pravej strane sa nachádza trojica plastových gombíkov VTS, ktorými nastavujeme hlasitosť-V, tón-T a citlivosť-S. Aj keď nie som zástanca tlačidiel, pri nízkych teplotách sa určite jednoduchšie nastavujú ako tie otočné. Hlasitosť má sedem úrovní, vrátane „Mute“, čiže tichý mód (príposluch indikuje aj hlasom). Tón a citlivosť majú štyri úrovne nastavenia. Podržaním tlačidla V a následného stláčania tlačidla S, si vieme vybrať zo štyroch farieb LED-iek. Takisto kombináciou tlačidiel V a T si vieme nastaviť intenzitu svetelnosti LED-iek z troch možností. Hlásiče majú v sebe malý kónický reproduktor, takže majú hlas podobný novým RX+. Neviem z akého dôvodu ich takto naprogramovali, ale pri jazde vydávajú sústavný tón, no pri padáku vydávajú prerušovaný tón. Je to trocha sklamanie. Pre nadšencov svetelných swingerov nájdeme na spodku hlásičov 2,5mm Jack na ich pripojenie. K malým rozmerom dostali tieto hlásiče dve baterky typu LR1 1,5V, čo je mierne negatívum vzhľadom na to, že sú ťažšie zohnateľné, ale pre väčšinu kaprárov to nebude robiť problém. Pri slabej batérii dochádza k jej indikovaniu blikaním LED-iek na červeno v dvojsekundových intervaloch. Výrobca neuvádza či sú hlásiče odolné voči vode, ale predpokladám, že určite sú vodotesné ako ich ostatné modely.Príposluch

Tu sa o re-design-ne baviť ani nemôžeme, keďže tie originálne Mini Microny príposluch nemali. Avšak tieto už áno, a príposluch vyzerá naozaj pekne, kompaktne a jednoducho. Dominantou tohto drobca je anténtka príposluchu, vedľa ktorej sa nachádzajú štyri LED-ky, v strede, ktoré sa farebne synchronizujú s hlásičmi. Samozrejme príposluch sa synchronizuje aj navoleným tónom na hlásičoch. Tlačidlo na vrchu na zapnutie/vypnutie (dlhé podržanie) slúži aj na nastavenie hlasitosti príposluchu (krátke stláčanie). Na zadnej strane sa nachádza úchyt na lanko (dodávané v balení) a pod ním tlačidlo na párovanie hlásičov. Príposluch má tiež zabudované varovanie slabej batérie a signalizuje ho takisto ako hlásič červeným blikaním LED-iek v dvojsekundových intervaloch. Aspoň, že používajú dve AAA mikrotužky. Telo príposluchu má podľa výrobcu odolnosť voči poveternostným vplyvom, čo si myslím, že bude odolnosť minimálne voči dažďu.

Mini Micron RX

Prečo som to písal? Ak si zosumarizujem akými funkciami je tento malý set vybavený, a porovnám ho zo starou vlajkovou loďou Fox Micron RX, tak veľký rozdiel tu nie je. Rx má vo výbave naviac záznam záberu vybráciami, čo nepoznám nikoho kto by túto možnosť vôbec využíval a taktiež „Range Test“, čo je asi všetko. Keď ho porovnám s Micronom MX, čo je drahší model v porovnaní s Micronom X, tak mi Micron X dáva väčší zmysel, keďže je vybavený aj, pre niekoho dôležitým, rozoznávaním „padáku“. No cenovo je Micron X na celkom inom stupni. Možno ho kúpiť po kusoch, alebo v setoch 2+1, 3+1 a 4+1. V rakúsku vychádza set 2+1 na nejakých 158 Eur a set 3+1 na 208 Eur. Ako už tradične u nás je ich cena vyššia (195 Eur za set 2+1). Ak by ste ich chceli kupovať po kusoch, čo je zaujímavá alternatíva pre začínajúceho rybára, ich cena po kusoch je 65 Eur.
by Peter Dubík