Swinger, hanger, alebo bobbin je indikátor, ktorý môže byť, a vo väčšine prípadov aj je, vecou vkusu kaprára. Je to takisto pomôcka, ktorá vedľa funkčnosti má aj estetický účel, veď ktorý rybár na ne nehľadel s očakávaním náhleho pohybu. A Gardner Bug je presne to. Je to proste legenda!

Takáto jednoduchá vec môže v sebe skrývať okrem jednoduchého indikovania záberu aj niečo iné. Gardner Bug Bobbin je asi najznámejší a najuniverzálnejší indikátor vôbec. Nezáleží kde chytáte, určite sa s nimi niekde stretnete. Jeho podstatou je indikovanie pri všetkých podmienkach rybolovu. Pri chytaní s napnutými vlascami, alebo aj s voľnými. Anténky Bug-u sú navrhnuté tak, aby sa dal vlasec zamknúť medzi ne, a tým sa Bug pohyboval s ním. Niečo ako Elstow Style. Je tu však aj možnosť pripnúť ho v štandardnom štýle, keď sa Bug bude pohybovať pri zábere iba vertikálnym smerom.

Konštrukcia týchto indikátorov je jednoduchá. Stredná časť je nosnou časťou celého systému. Na spodnom konci je malý závit, na ktorý sa skrutkuje retiazka na pripnutie pod hlásič. Na vrchu sa nachádzajú anténky, ktorých odpor sa nastavuje gumičkou na ramenách anténok. Časť medzi anténkami a spodným závitom je priestor na telo systému, ktorý sa dá jednoducho vymieňať a tým pádom aj prispôsobovať vlastným požiadavkám, buď už vzhľadom, alebo hmotnosťou.

Od predstavenia týchto indikátorov sa vytvorili rôzne príslušenstvá ako aj veľkosti týchto bobbinov. Na výber je z viacerých veľkostí, farieb, materiálu. Retiazku môžeme nahradiť Dacronovým vláknom, prispôsobovať ich dĺžku podľa vlastných predstáv (aj retiazky), alebo použiť nerezové rameno namiesto retiazky. Dostať k nim prídavné závažia rôznych hmotností. Samozrejme telá týchto Bug-ov sú štandardne opatrené drážkou pre Betalight-y. A dostať aj telá, ktoré sú vyrobené z nerezu.

Ich popularita v celom svete tkvie hlavne vo funkčnosti a kvalite, ktorá aj niečo vydrží. Ich klasický tvar je proste originálny, jednoducho pekný. Sú to naozaj indikátory do každých podmienok. Pri chytaní na blízko, alebo do extrémnych vzdialeností, tieto Bugy vedia indikovať záber, aj keď iba potichu. No mne už viackrát pomohli, pri silnom vetre, keď som nepočul zvuk hlásičov, ale „iba“ videl ako sa posúvajú s vlascom.

Proste funkčné Old School-ové UK klasiky.by Peter Dubík