Táto jeseň bola pre mňa, ale aj pre moju polovičku kaprársky veľmi produktívna, aj keď som mal čas na viac menej krátke, maximálne jednodenné rybačky. Darilo sa mi pravidelne odchytávať slušné ryby na všetkých lokalitách, ktoré som navštívil. Neraz aj v nie veľmi priaznivých podmienkach.

Bol som slušne namotivovaný a veril v to čo robím, čo je podľa mňa jedným z najväčších predpokladov úspechu, pretože viera akoby utvrdzovala správne inštinktívne rozhodnutia. Keďže som chytával čisto na odhod, dôležitá bola pre mňa čo najlepšia prezentácia a vyvarovanie sa akejkoľvek chybe. To znamená, že montáže, ktoré som používal mali čo najviac eliminovať možnosť zamotania a tým stratu tak drahocenného času.

Tu prichádzalo do úvahy iba pár možností ktorým dôverujem. Na jednu udicu som pravidelne dával blowback rig, viazaný s krátkou zmršťovačkou na kurv shank háčiku prezentovanú s neutrálne vyváženou nástrahou a na druhý prút išla ronnie rig, ktorej som sa síce dlhšiu dobu bránil, keďže o nej bola zmienka asi všade, kde len mohla byť a ja nerád plávam s prúdom, no zároveň pôsobila na mňa veľmi efektívne, a tak som jej musel dať šancu, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dobrá voľba, keďže mi dala v ťažkých podmienkach, keď ostatní rybári odchádzali bez záberov, pár cenných bonusových rýb.

Na šestke háčiku s 12mm popup nebolo treba dávať žiadny vyvažovací tmel a popup dosadala veľmi ľahúčko na dno. Presne to som potreboval. Tu sa dostávam ku konkrétnej situácii. Všimol som si, že v deň keď to veľmi nešlo a všetci boli takmer bez úlovku a ak aj nejaký záber boli schopní spraviť, ryby sa im počas zdolávania vyrezali. Tým pádom bolo pre mňa viac ako potrebné použiť montáž, ktorú budú schopné aj napriek opatrnému braniu nasať dostatočne hlboko, bez možnosti zbavenia sa háčika.

Po pár hodinách som vedel, že to bolo to najsprávnejšie rozhodnutie v danom okamihu. Dve veľmi slušné ryby na podložke v priebehu hodiny boli toho jasným dôkazom. To isté sa opakovalo aj na ďalšej rybačke, kde so mnou chytala aj moja manželka a táto prezentácia jednoznačne dominovala v počte záberov, až tak, že putovala nakoniec na všetky prúty. Ešte by som rád spomenul ďalšiu drobnú zmenu oproti ostatným, ktorá bola podľa mojej mienky rovnako rozhodujúca, rybári sa vo svojich kŕmnych taktikách často opakujú.

Mne sa však v tomto období veľmi osvedčilo zakrmovanie drobným partiklom, ktorý nechávam jemne nafermentovať a potom ho zatraktívnujem betainom a robin redom, podľa mňa sú to stále jedny z najúčinnejších atraktorov. Je to iba drobná zmena, no v konečnom dôsledku taktiež dosť podstatná, pretože často stačí malá odlišnosť. Čo sa nástrah týka mne fungovali popup tuna&garlic, ktoré mi dali všetky dobré októbrové ryby a manželka zabodovala s popup nutcracker.

V neposlednom rade bola nakopnutím aj možnosť chytať na ručne stavané prúty na blankoch torrix a cerbera, ktoré nám dal Ján Ballay na nafotenie do svojo vznikajúceho internetového katalógu. Veľmi zaujímavá skúsenosť a práca tých blankov je jednoducho úžasná. Toľko z produktívneho októbra. Verím, že november bude ku mne rovnako štedrý a na breh dostanem ešte pár rýb, s ktorými mám nevybavené účty.

 

by Jakub Trimay

Originálny článok si môžete prečítať tu: https://jakubtrimay.wordpress.com/2017/11/17/jesen-v-znameni-ronnie-rig/