Leto je obdobím, ktoré nás kaprárov núti viac ako inokedy hľadať a vymýšľať nové stratégie lovu a kŕmenia. Je to obdobie kedy horúčavy striedajú letné búrky a nie len rybám sa od tepla nechce do kŕmenia ale aj my rybári, máme často krát problém udržať si naše obvyklé tempo a nasadenie. Ideálnym časom pre letný lov kaprov je večer, kedy sú teploty nižšie a ryby vo väčšej miere vyplávajú do plytčín hľadať potravu. Ale, čo ak sa vám nechce čakať do večera a túžite sa s vaším úlovkom vykúpať uprostred slnečného letného dňa? Moje kľúčové heslá pre letnú rybačku znejú: znalosti, aktívne vyhľadávanie rýb a správna nástraha.

 

Znalosti

Nie jeden dobrý rybár často krát pohorí práve na tom, že nemá dostatok informácií. Či už o lokalite, jazere kde chytá, počasí alebo najnovších vychytávkach, ktorými si môže lov zefektívniť. Ja ako žena mám tú výhodu, že mi veľa mužov chce pomôcť a vzdelávať ma. Neustále ma zavaľujú množstvom informácií, ktoré nasávam ako špongia a verím, že každá z nich si jedného dňa nájde svoje využitie. Vo voľnom čase neustále pozerám nové ale aj staršie videá, čítam internetové či tlačené texty alebo vyzvedám od skúsenejších rybárov a rybáriek na mojom instagrame.

Mojím najväčším učiteľom je stále môj priateľ, s ktorým sa takmer každá debata končí nápadmi ako by sme mohli naše rybačky zlepšiť a zefektívniť :). V lete je dôležité brať do úvahy, že v dôsledku vysokých teplôt sa darí vodnej vegetácií, z ktorej sa stáva taká „vodná burina“ a práve tá odoberá vo vode značnú časť kyslíka. Chýbajúci kyslík tak spôsobuje, že sa ryby stávajú pasívnejšie, moc sa im do kŕmenia nechce a väčšinou sú schované v chladnejších častiach jazier či riek alebo sa naopak vyhrievajú na hladine. Takže bod číslo jedna – vzdelávaj sa, čítaj si, študuj, pozeraj, počúvaj, nasávaj.

 

Aktívne vyhľadávanie rýb

Keď už všetci vieme ako a prečo vedia byť kapre v lete letargické, treba to využiť a otočiť to vo svoj prospech. Často krát je preto potrebné vynaložiť viac úsilia, vzdať sa svojho pohodlia a odpočinku pod korunami tunajšej vŕby či v tieni svojho verného letného priateľa – slnečníku. Krásne letné úlovky sú však dostatočnou motiváciou a preto, vzdanie sa svojho komfortu je úplne na mieste ba priam žiadané. Dobrým pomocníkom pri vyhľadávaní lovných miest je echolot (sonar), no nie vždy ho máme so sebou, preto sa snažím pomôcť si vlastným zrakom. Ak je na to priestor, tak si rada pred lovom obzerám vodnú plochu a snažím sa spozorovať pohyb na hladine.

Veď predsa len, aspoň spojím príjemné s užitočným a pri aktívnom pozorovaní si môžem trošku posedieť, oddýchnuť a ešte aj nachytať letný bronz. Akákoľvek indícia vie byť nápomocná, či už vyskakujúce ryby, pohyb v rákosí alebo tmavé tiene kaprích chrbtov tesne pod hladinou. Takto sa mi občas podarí objaviť vhodné miesto pre lov, kde sa ryby prirodzene zdržujú aj počas dňa. Už ich len prekabátiť a dostať tou správnou nástrahou prípadne správnou lovnou metódou na háčik. Nie vždy sa to podarí na prvý krát. Ale netreba sa vzdávať a keď ryby neberú skúšajte hľadať šťastie na inom lovnom mieste. Bod číslo dva? Hľadaj, pátraj, nevzdávaj sa a vyjdi zo svojej komfortnej zóny. Iba tak môžeš zažiť  niečo nové a chytiť krásny letný úlovok.

 

Správna nástraha

Voľba vhodnej nástrahy a metódy lovu je taktiež jedným z najdôležitejších kľúčov k úspechu. Mnohým z vás sa už určite stalo, že ste sedeli nervózne na brehu, pri dokonale nastražených prútoch a čakali ste na záber, v presvedčení, že príde každú chvíľu. Určite ste mali dobre zakŕmené, presne nahodené a ryby sa ukazovali na hladine alebo vyskakovali nad ňu. No záber stále nie a nie prísť. Leto je práve to obdobie roka, kedy sa kapre často vyhrievajú v blízkosti hladiny a prinútiť ich zobrať nástrahu z dna býva takmer nemožné. V takých situáciách volím lov zo stĺpca pomocou Zig Rig metódy alebo lov priamo z hladiny pomocou hladinového plaváka. Čo sa týka nástrah, tak tu je variabilita ešte pestrejšia.

Niekedy je to správny výber arómy, ktorý vedie k úspechu, inokedy zase farba alebo veľkosť nástrahy. V každom prípade platí, že v kaprarine nie je nič univerzálne. To čo platí na jednom jazere, nemusí platiť na inom a naopak. Preto treba klásť veľký dôraz na vedomosti skúsenejších rybárov, ktorí sú ochotní poradiť a pomôcť a v druhom rade treba veľa skúšať a experimentovať. Pre mňa ako ženu je toto heslo tým najkrajším. Pretože experimentovanie a vymýšľanie nových vecí vám vždy otvára nové dvere a nové príležitosti. Nie raz sa mi stalo, že práve tie (pre niekoho) “najhlúpejšie” nápady, viedli k vysnívaným rybám.

Preto v situáciach kedy som niekoľko dní bez záberu, si vždy vyberiem jednu udicu, kde kombinujem nekombinovateľné a vymýšľam najabsurdnejšie. Preto bod číslo tri sa nesie v znamení: najprv vyskúšaj overené a veci, ktorým dôveruješ a keď záber stále neprichádza – experimentuj. Leto je náročné nielen pre kapre ale aj pre nás ľudí. To, že kapre neberú nám moc nevyhovuje ale od únavy z tepla sa ani nám veľmi nechce vymýšľať a stávame sa pasívnymi. Letné rybačky sa často nesú v znamení: „veď noc prinesie záber“. A to je chyba. Leto je obdobím, kedy musíme ísť za hranice svojho komfortu. Musíme skúšať rôzne nástrahy. Pozorovať hladinu, hľadať prítoky, korytá, miesta, kde by mohla byť voda viac okysličená. Musíme vymýšľať nové techniky a stratégie.

by Nicol SeeSee

Ak by ste chceli podporiť Nicol vo svojej tvorbe kliknite na obrázok: