Kto sa už nejaký ten čas venuje kaprárine, určite zachytil magazín Monkey Climber.

Ikonické fotky, moderný a inovatívny design magazínu môžeme denno denne sledovať aj na sociálnych sietiach a čerpať z nich inšpiráciu. Magazín ktorý sa stal kultovým, aj keď sa nepredáva na každom rohu a vydáva sa iba vo flámskom jazyku. No toto nebolo dôvodom aby sa v komunite kaprárov nestal ikonou. Za jeho zrodom a fungovaním stojí kaprár z Belgicka Gio Vanhooren, ktorý sa mu denne venuje a vydáva ho dvakrát za rok. Takže sme si pre vás k desiatemu výročiu prvého vydania tohto magazínu pripravili rozhovor s Giom:

Gio, povedz nám niečo o sebe, o tvojom rybolove. Ako si sa stal kaprárom?

Volám sa Gio, čo je skratka pre Giovanni, Talianske meno, ale tu hneď končia všetky spojenia s Talianskom. Nikdy som tam nebol, ani moji rodičia. Mám sestru, ktorá má tiež Talianske meno, volá sa Romina. Pozdravujem z Belgicka z Oudenburgu neďaleko Oostendu, aby som bol presnejší. Bývam v dome pri kanáli, kde žijem s priateľkou Eve a so skoro trojročným synom Lokim. Moji rodičia bývajú na rovnakej ulici, takisto pri kanáli, takže asi nemusím vysvetľovať ako som sa stal kaprárom. 

Ak to chápem dobre chytáš primárne verejné vody? Tvoje obľúbené?

To je pravda, ale mám povolenia aj na iné, syndikátne vody (zaujímavé miesta, ale ťažko sa tam chytá). Vyrastal som pri kanáli, takže chytanie na nej zostáva stále mojou srdcovou záležitosťou. V mojom meste je ale aj jedna prírodná rezervácia s malým počtom rýb, kde sme chytali za mlada a stále v tom pokračujeme. Toto je presne to čo ma naozaj baví. V takýchto časoch s rukami plnými práce prevažne spojenými s rybolovom, si rád vychutnám kľudnú rybačku bez množstva ľudí, iba sám so sebou, veď vieš. Takže posledný čas sa čím viac pokúšam vyhnúť preplneným vodám, čo je tu teraz naozaj ťažké. Prevažne chytám od večera do rána, keďže nemám veľa času, ale keď si nájdem nejaké tri-štyri dni, tak idem do Francúzska s priateľmi.

Aké typy vôd sú najbežnejšie v Belgicku?

Kanály ako sú historický Albert a Kempisch, ale je tu aj veľa štrkovísk ktoré boli vyhĺbené ešte v sedemdesiatich rokoch pre stavbu diaľníc. Je ich tu veľa a väčšina z nich skrýva veľké až masívne ryby.

Rád by som vedel niečo o Belgickej/Holandskej kaprárskej kultúre. Vedel by si mi o nej niečo povedať?

Myslím si že naša, Belgická kaprárina má blízko k tej Anglickej, veď de facto susedné krajiny. Tá holandská má zvláštny svojský charakter. Aspoň ja to tak vnímam. Je veľa kaprárov v oboch krajinách, rozdiel je v tom že Holandsko má viac vôd. 

Čo bolo iskrou, ktorá vznietila k životu Monkey Climber magazine?

Popravde moja priateľka Eve.  Keď sme sa prvý krát stretli okolo roku 2010, začali sme sa rozprávať o koníčkoch a záľubách. Ona je designérka z oblasti skateovania/surfovania a spýtala sa ma prečo som nezačal vydávať svoj rybársky magazín. Odpovedal som jej, že sme sa o tom bavili ale bolo by to drahé. Hlavne ak by som musel platiť designéra, používať kvalitný papier atď. Nasledujúca jej otázka bola, ako by som svoj magazín pomenoval, načo som jej odvetil, že určite by som sa vyhýbal pomenovaniu v ktorom je slovo „carp“ ako to má väčšina vo svojom mene. Tak ma hneď napadlo meno „Monkey Climber“ keďže to bola prvá vec ktorá mi pripomenula moje počiatočné roky kapráriny. Chytal som vtedy na jeden feeder, plne sa sústreďujúc na jeho špičku, a vedľa mňa boli dve kaprárske prúty. V tých časoch som ešte nemal na elektronické hlásiče. Jediné čo som mal na indikáciu záberu boli oranžové „monkey climbery“. Keď sa mi podaril záber na moje špeciálne pasty ako nástrahy, ktoré som vtedy používal, tieto climbery mi udreli do prútov. A práve toto je príčina prečo mám na ne také potešujúce spomienky. Šesť mesiacov po tomto rozhovore prišli moje narodeniny a Eve mi darovala maketu magazínu s mojou fotkou na titulke. Takže od toho dňa, bez akéhokoľvek obchodného plánu, sme začali pracovať na prvom vydaní a teraz sme tu, po ôsmych rokoch a šestnástich vydaniach. Keby Eve vtedy tušila čo z toho bude, asi by mi ten darček nikdy nedala 😀

Pri čítaní tvojho magazínu si môžeme užiť unikátny design a obrázky, zatiaľ iba vo flámčine. Kam chodíš pre inšpiráciu?

Popravde inšpirácia na grafiku a design väčšinou pochádza od mojej priateľky, ktorá je ako som už spomenul, nie rybárka ale skaterka/surferka a hlavne tvorkyňa. Veľa ľudí to pravdepodobne ani netuší, ale bez Eve by Monkey Climber magazín nebol nikde ani nablízku tomu čo je dnes. Takže klobúk dole moja! Ja pracujem s obsahom ako kaprár, copywriter atď. Mám otvorenú myseľ, inšpirujem sa všetkým možným, hardcore/punk hudba je môj hlavný zdroj inšpirácie. Rád tvorím veci a pracujem na zaujímavých myšlienkach, veciach ktorým sa v kaprárstve doposiaľ nevenovalo. Len sa pozrite na titulky našich magazínov za tie roky. Nikto niečo také ešte pred nami nerobil. Stále máme veľa nápadov ktoré sa pokúšam pozbierať na tajnom Pinterest účte, kým príde čas aby som prišiel na to čo s nimi spravím. Z tohto mám rovnaké nadšenie ako keby som chytil nejakého veľkého kapra.

Koľko ľudí sa podieľa na vytváraní vydania?

Monkey Climber ja pravý „Urob Si Sám“ magazín, takže ho robím ja s priateľkou Eve, plus autori článkov. Ale dostávame pomoc aj od dobrých kamarátov, napríklad takto nám pomáha kamarát, ktorý je veľmi dobrý v korektúre. Veľa ľudí si myslí, že sme veľká firma s množstvom zamestnaných pracovníkov, no v skutočnosti robíme prevažne všetko my dvaja z domova.

Plány do budúcna?

Pokračovať v tom čo robíme, byť kreatívny, a dúfam, že sa nám konečne podarí vytvoriť to najlepšie vydanie v angličtine.

Niekoľko jednoduchých otázok:

Obľúbená montáž?

Hinged Stiff rig a 360′ rig.

Obľúbená nástraha?

Boilies. Aktuálne som veľkým fanúšikom boiliesov Odyssey XXX od CC Moore. Boilies vytvorené na veľké ryby, hlavne ak máte možnosť si vytvoriť veľkú kŕmnu kampaň, vtedy prichádzajú pravidelne.

Obľúbená kaprárska pomôcka?

Môj starý skladací bicykel, ideálna pomôcka na hľadanie kaprov v kanáli.

Obľúbené pivo?

Haha, prestal som s pitím keď som mal 15 rokov, LOL. Vlastne som už viac ako 20 rokov nevypil ani kvapku alkoholu. Mám ďaleko od typického kaprára. 

Obľúbený fotoaparát/objektív?

Momentálne používam Canon EOS 5D Mk.3 so 40mm pancake objektívom.

Nočný či denný lovec?

Nočný, žiaľ nemám čas chytať cez deň. Cez deň mám veľa práce, prevažne spojenej s magazínom.

Chytáš sám alebo v parťákom?

Zvyčajne sám, ale nič sa nevyrovná podeliť sa o zábavu na brehu s dobrým priateľom!

Tail of friendship!?

Pozn: Ak by niekto nevedel čo vlastne Monkey Climber znamená. Sú to klasické indikátory v tvare valca na tyčke zapichnutej do zeme pod prútom cez ktorý sa prevedie vlasec a pri zábere sa tieto kužele posúvajú hore dole.

Ak by ste chceli podporiť magazín, navštívte jeho stránku a prezrite si ich merch. Väčšinu vecí si Gio vyrába sám, alebo si ich dotvára. Nájdete tu však aj limitované veci, ktoré sa vyrábajú v kolaborácii s inými kaprárskymi firmami. Určite však každý produkt vyvolá veľké „oči“ medzi kaprármi na brehoch. A nezabudnite sa s nimi odfotiť a pridať #monkeyclimbermagazine!

Monkey Climber magazine: https://monkeyclimber.be

Monkey Climber obchod: https://monkeyclimber.bigcartel.com/

Facebook: https://www.facebook.com/monkeyclimbermagazine/

Instagram Monkey Climberhttps://www.instagram.com/monkeyclimbermagazine/