Začiatok sezóny sa nezastaviteľne blíži a viacerí rozmýšľajú čím by spestrili svoju výbavu, poprípade čo by mali kúpiť na začiatok svojej kaprárskej kariéry. Musím sa priznať, že patrím k tým, ktorí si radi svoju výbavu obmieňajú, takže dosť intenzívne sledujem čo nové prichádza na trh v oblasti kapráriny. Takto sa mi do rúk dostal jeden malý šikovný naviják Okuma Inception 6000. 

 

Navijáky sú moja srdcovka, takže dosť detailne si ich prezerám a skúmam. Preferujem hlavne tie, ktoré sú ľahké, majú dobrú brzdu, pekne ukladajú vlasec, dobre to z nich letí a vyzerajú ako vravia angličania „carpy“. Tento by som s kľudným svedomím zaradil do kategórie „spĺňuje všetko“ ale o tom neskôr. Na trh sa v poslednom čase dostávajú naozaj pekné navijáky pre kaprárov, ktoré väčšinou mieria cenovo tesne pod značky ako Shimano a Daiwa, ale tento malý stroj „podbije“ asi každý model.

 

Takže Okuma. Značka ktorú asi každý pozná hlavne ak sa povie „Longbow“. Vačšina rybárov na Okumu nedá dopustiť, lebo naozaj už nejaký ten rok fungujú a stále držia. Model Inception je minuloročná novinka pre kaprárov ktorí potrebujú malý, lacný, ľahký naviják, ktorý niečo vydrží. Určite sadnú tým, ktorí potrebujú nejaký ľahký naviják na svoje trojmetrové (alebo menšie) prúty, ale aj tým ktorí preferujú chytanie štýlom „nahadzovanie“. Dodáva sa bez náhradnej cievky, ale je tu možnosť si ju dokúpiť za cenu 23,- Eur. Asi jediná vec ktorú by som im vytkol je pre mňa slabšie rameno navijáka, ktorá má tendenciu sa krútiť pri vačšej námahe.

 

Čo nám vlastne ponúka?

Ložiská 3+1,

Rýchla predná brzda,

Hliníková cievka, ktorá kopíruje moderný design Daiwy s dvojitou hranou cievky na dosiahnutie väčších vzdialeností pri hodoch,

Kapacita cievky 0,30/370m; 0,35/270m

Dva okrúhle kovové klipy na vlasec,

Mosadzné prevody,

Peknú hliníkovú kľučku s drevených úchopom,

Slušné ukladanie vlasca,

Moderný matný design,

Prevod 5,3:1 s návinom 104cm,

„Kefkový“ systém ochrany podtečenia vlasca

Hmotnosť 460 gramov.

A cenu 56,- Eur

 

Oplatí sa? Pre tých ktorí s kaprárinou začínajú určite. Ale aj pre tých, kto potrebuje do svojej už existujúcej výbavy na ľahšiu rybačku druhé navijáky.

 

Okuma Inc 6000 za 56,-Eur