Bolo to relatívne dávno, kedy som naposledy nocoval pri vode, ručiace jelene a tichá hladina, dlho som nevedel zaspať. Pozoroval som nočnú oblohu, sem tam padla hviezda a náramne ma to vždy potešilo, ako za detských čias. Občasné šplechnutie iba podnecovalo chod myšlienok. Nevedel som dlho zaspať.  Ráno, pomerne neskoro, ma prebudili kačky zbierajúce roztrúsený partikel z večerného kŕmenia.

Hladina bola absolútne pokojná, s jemným oparom, ako voda v hrnci, pred tým, než sa na jeho okraji začnú tvoriť drobné bublinky. Jelene stíchli a ja som premýšlal nad zmenou. Miesto to bolo veľmi nádejné, avšak rozhodol som sa posunúť pravú udicu trochu ďalej. Kapre z tade zvyknú často prechádzať. Slnko si sadlo na obzor, hmla sa začínala pomaličky rozplývať a jemný vietor tomu napomáhal. Sem tam vyskočil kapor v okolí mojich prútov, no záber stále neprichádzal.

Poznám toto jazero veľmi dobre a viem, že je ideálny čas nahodiť zopár rakiet s partiklom. Ryby stiahne ku dnu a zaujmú pozíciu hlavou dole, takže je jednoduhšie, aby neprišli na moje pasce. Pár rakiet postačí a ja opať sledujem kačky pri ich každodenných rituáloch.  Vietor vanie tak rovnomerne a ticho, že vytvára nádhernú hru svetla a tieňa, tento pohľad ma fascinuje. Chystám si rannú kávu, a kým zovrie voda prebrusujem háčiky. Montáže opať putujú na rozkŕmené miesta a ja premýšlam, aký bude tento deň. Záber očakávam skor popoludní, okolo druhej.

Ráno tu nezvykne byť dobré, a tak do jedenástej hodiny nič neriešim, občas vytiahnem fotoaparát a čas plynie. Pred obedom z ničoho nič prichádza prudký záber, na udicu, ktorú som posunul o pať dĺžok ďalej. Cítim, že to bude lepšia ryba, pomalý ťah a dlhé výpady podnecujú moju predstavivosť. Konečne tá, pre ktorú som prišiel? Po veľmi dlhom čase ju navádzam do podberáka a na počudovanie je menšia ako som očakával. No menšia, je veľká, a tak ideme spraviť pár fotiek.

Krásne stavaný orieškový šupináč mi urobil veľkú radosť a ja som už spokojný, poznáte ten pocit, keď opadne chcenie a vy si to začnete ešte viac užívať? Všetko ide tak ľahko. Neprejde ani pol hodina a prichádza další prudký záber, opať pravý prút a opať dobrá ryba, súboj je o trošku kratší, avšak kapor vačší. Nádherný, dokonalý, vysoký, tmavý šupináč. Kochám sa jeho vzhľadom, jedna z najlepších rýb na tejto vode.  Som štastný a príjemne unavený. Na karte mám niekoľko skvelých obrázkov, no to nie je podstatné, tie mi iba pripomenú tento deň, asi posledný letný v tomto roku.

by Jakub Trimay