Aká dôležitá je ostrosť háčika? Aké dôležité sú detaily v kaprárine? Možno si to viacerí ani neuvedomia, ale maličké veci môžu spôsobiť rozdiel či rybu zasekneme a úspešne zdoláme, alebo nie. Alebo sa nám počas zdolávania kapor vypne, buď slabím zapichnutím, alebo nesprávnym miestom zapichnutia. A ak máme jediný záber celej rybačky, chceli by sme aby sme toho kapra dostali až do podberáka. Ostré háčiky sú jedným z kľúčových faktorov úspešného rybára. Ich ostrosť môže závisieť od viacerých vecí ako napr. ostrosť od výroby, typ balenia a transportu, technológie výroby. Väčšina výrobcov si na ostrosť svojich háčikov dáva pozor, no stanú sa aj prípady, že sa dostaneme k menej ostrým háčikom. Najháklivejšie sú asi háčiky s teflónovou úpravou. Proces nanášania teflónovej vrstvy znižuje pevnosť háčikov a spôsobuje, že hrot háčika nie je dosť ostrý. Samozrejme existujú výnimky aj pri tomto procese ohľadne ostrosti. Niektorí výrobcovia si po nanášaní teflónovej vrstvy ostria háčiky, iní im počas teflónovania chránia ich hroty.

Aj keď pri chytaní kaprov si často vystačíme s bežnou ručnou brúskou, stáva sa, že potrebujeme trochu viac zapracovať na ostrosti háčika. Sú ale aj kaprárí, ktorí si začiatkom sezóny, alebo iba pred rybačkou pripravia svoje nové háčiky prebrúsením. Práve pre tieto prípady pre nás pripravil Powapacs elektrickú brúsku Powapoint. Malá kompaktná brúska (178g) s dvoma rýchlosťami (6000/7500RPM) a mikro USB nabíjaním, dodávaná s lupou s LED svetlom a USB káblom v kompaktnom luxusnom obale je práve pre tých kaprárov, ktorí sa zameriavajú na detaily kapráriny. Powapoint je vybavený malou antivibračnou diamantovou brúskou, LED indikátorom nabitia, dvojpolohovým tlačidlom zapnutia/vypnutia a vrchnákom. Brúsenie je ním naozaj hračka, avšak potrebuje to cvik a cit. Priložená lupa 40x/25mm je obrovským pomocníkom pri doostrovaní, keďže je vybavená silnou LEDkou na prisvetlenie. Brúska dokáže na jedno nabitie fungovať až 6 hodín (900mA LitNICD batéria), čo vystačí asi na úplne všetky háčiky, ktoré máme vo výbave.

Priznám sa, háčiky som si doteraz doostroval manuálne štandardnou brúskou a neveril som, že niečo takéto ako PowaPoint má zmysel. Ale po vyskúšaní a doostrení niekoľkých háčikov by som ho nedal z ruky. Je to proste „pomocník“, ktorý dokáže zvýšiť efektivitu lovenia kaprov. A ak sa pozriem na konkurenčné produkty, ktorých nie je veľa, tento je malý, skladný, v luxusnom obale, a s luxusným zväčšovákom za najmenší peniaz. Tip na záver: Radšej postupujte pri ostrení po malých kúskok, aby sa vám nestalo, že hrot celkom upílite, alebo ho spálite, čím sa materiál háčiku zdegraduje. Mať pevné ruky, alebo malý zverák na háčiky je nutnosťou. Ak máte možnosť si ho vyskúšať, neváhajte! Pridávam link na E-shop: