Keď sa povie Ronnie Rig, mnohí rozprávajú o revolúcii na poli montáží. Avšak, ja by som to vyjadril ako evolúcia 360° Rigu. Jeho originálny názov znel QC Rig, ale aj Swivel Rig. Podobnosť môžeme nájsť aj pri Chod Rigu. Ronnie Rig je však tak úspešný a jednoduchý, že sa dostáva všade. Používa ju väčšina popredných kaprárov ako nadväzec číslo 1. Výrobcovia ich začali predávať už namontované, alebo aj predviazané. Dokonca sa predávajú rýchloobratlíky, háčky vyrobené presne na túto montáž. Tak prečo to neskúsiť? Priznám sa, tento rok som väčšinu svojich kaprov zdolal na Ronnie-ho montáž. A prečo je to taká efektívna montáž? Ronnie Rig sa skladá z niekoľkých častí. Háčik, rýchlovýmenný obratlík, zmršťovačka, nadväzcový materiál, bait screw, alebo krúžok na háčik a zarážka. Zásadou je, že sa Ronnie používa s Pop-Up nástrahou, ktorú je ešte treba vybalansovať plastickým olovom. Popka drží háčik v zvislej polohe na dne vody v najefektívnejšej polohe, hrotom nasmerovaným dolu s možnosťou rotácie okolo svojej osi. Dôraz je na “rotácii” háčika o čo sa stará práve obratlík.

Ak ju kapor nasaje a skúsi vyfúknuť, záťaž vo forme obratlíka a plastického olova ju ťahá smerom dole a v prevažnej väčšine sa háčik zapichne do spodnej tlamky kapra. Tajomstvo efektivity Ronnie Rig-u je v správnom vybalansovaní montáže. Samozrejme tento Rig sa musí aj správne poskladať aby fungoval efektívne. Voľba háčika je asi najpodstatnejšia vec pri tejto montáži. Výbornou voľbou sú háčiky typu Mugga, Curv Shank, ale dajú sa použiť aj Longshankové háčky, či dokonca banánové. Asi najlepšou voľbou však je, relatívne nový háčik od firmy Gardner, a to Rigga CVR, ktorý je ako stvorený na tento účel. Ako nadväzcový materiál si môžeme zvoliť skoro zo všetkého, samozrejme s prihliadnutím na štuktúru dna tej-ktorej lokality. Na čisté štrkové tvrdé dno sa asi najviac hodí fluorocarbón alebo jemná pletenka, na štruktúrované dná jemná pletenka, alebo pletenka s povlakom. Na zabahnené dná by bola asi najlepšou voľbou jemná pletenka, keďže sa po zapadnutí olova do bahna nenarovná a nestráca tak montáž svoju účinnosť.
Postup:

  • Vyberieme si háčik, najlepšie veľkosť “4”
  • Cez očko háčika prevlečieme rýchloobratlík s krúžkom.
  • Na háčik navlečieme zmršťovačku až na ramienko obratlíka
  • Zapaľovačom, alebo nad parou zmrštíme hadičku
  • Na háčik navlečieme Bait Screw alebo krúžok
  • Prevlečieme zarážku na háčik
  • Pripevníme Pop-up na Bait Screw, alebo na krúžok
  • Na krúžok rýchloobratlíka pripevníme nadväzcový materiál
  • Pridáme plastické olovo na uzol s krúžkom
  • Vybalansujeme vo vode

Komponenty na stavbu Ronnie Rigu:


Nadväzcový materiál si vyberte podľa konkrétneho dna. Najuniverzálnejším materiálom je jemná pletenka, avšak pri nahadzovaní sa môže zamotať. Pletenka s povlakom alebo fluorocarbón je tiež dobrá voľba. V prípade, že by ste nemali zmršťovaciu hadičku, môžete použiť aj rovnátka na háčik alebo časť Anti tangle rovnátka. Tak isto, ak by ste nemali po ruke rýchloobratlík s krúžkom, môžete použiť rýchloobratlík bez krúžka, ale v tom prípade si cez očko obratlíka treba spraviť uzol, ktorý vytvorí slučku, poprípade krimpnúť Korda Boom so slučkou. Umiestnenie Plastického olova je osobná voľba. Môže sa umiestňovať na obratlík, alebo aj na uzol nadväzcového materiálu pri krúžku obratlíka. Rozdiel tkvie v umiestnení ťažiska celého systému. Ronnie-ho môžeme použiť asi s každými typmi montážových systémov, či je to In-line, Lead Clip, alebo Helikoptérový systém.

PS: Ak sa na poskladanie montáže necítite, mám pre vás dobrú správu. Dajú sa kúpiť hotové Ronnie Rig-y, ku ktorému potrebujete iba vlastný nadväzcový materiál a Popku.


by Peter Dubík