V poslednej dobre mi vyhovujú tzv. Rýchle akcie, inak, krátkodobé, sotva pár hodinové vychádzky k vode. Nie ani tak preto, že nemám čas sa k vode dostať na dlhšie. Skrátka to považujem za skvelé preverenie kaprárskych znalostí a citu pre sledovanie vody. Inak to nebolo ani tentokrát.

K vode som sa vybral v strede týždňa. Teda v dobe, kedy som predpokladal veľmi nízky tlak vyvíjaný zo strany nás – rybárov. Opak bol ale pravdou a z vytipovanej vody mi ostali na výber 2 voľné miesta. Nevadí, nenechal som sa odradiť a už vôbec mi to neubralo na odhodlaní. K samotnému rybolovu som mal vyčlenených 5 hodín. Je to doba, alebo obdobie, počas ktorého sa dá s prehľadom spraviť záber.

Po usadení na jedno z voľných miest som začal pozorovať hladinu. Ryba bola aktívna a dávala o sebe vedieť. Zopár kúskov sa ukázalo aj predo mnou, zhruba na 80m vzdialenej lavici. Jedná sa o lavicu, z ktorej bolo chytených niekoľko miestnych mohykánov. Preto som neprekombinovával taktiky a zvolil som tú najjednoduchšiu taktiku: 5 spider spodov mixu boiliesov a peliet, rovnaké množstvo tygrieho orecha a jačmeňa.Montáže, ktoré som zvolil, používam od začiatku sezóny. Ronnie rig, ktorý kombinujem s háčikmi Predator a Gladiator. Perfektne sedia, držia a plne im dôverujem. Túto montáž kombinujem z rôznym typom nástrah. Pre tento krát som zvolil boilies Kill Krill criticals v priemere 18mm a pop up Gigantika, ktorú mám už niekoľko mesiacov zaliatu v identickej esencii. Tieto dve arómy chytám od neskorej jari do skorej jesene bez zmeny.

Po uplynutí zhruba jednej hodiny sa ozval pravý prút (pop up gigantika), avšak rybu strácam za hranou, na ktorej lovím.

Po prerobení celej zostavy si cez Cygnet distance sticks nameriavam potrebnú dĺžku. Ani nie v polovici sa ozýva môj ľavý prút (kill krill criticals). Po záseku cítim celkom slušný odpor. Kapra po cca desiatich podoberám. Jedná sa o starého šupináča, odhadom cca 15kg ťažkého.

Do zotmenia zdolávam ešte jedného, približne 8kg ťažkého lysca, ktorý ma uchvátil krásnym rozložením šupín pri chvostovej plutve.

So západom Slnka ustáva aj aktivita rýb a ja sa poberám domov. Poznatky z takto krátkych výprav sú naozaj cenné. Rybár počas nich sleduje hladinu, číta vodu, prispôsobuje všetko záberu. Naopak, na viacdňovej rybačke pohodlne sedí, relaxuje a výprava sa občasne mení na kemping. Preto nachádzam v „rýchlych akciách“ pasiu.

Za Nikl team, Dávid Hudec