Kompaktné zbrane


Boom

Vlna kaprárskych prútov s teleskopickým spodným dielom je tu už nejaký čas, momentálne by sme mohli tvrdiť, že zažívame už tú tretiu vlnu. Všetko sa začalo prútmi Scope od Nash-u s veľkým BOOM-om. Na to nadviazala firma Sonik, ktorá pred niekoľkými rokmi predstavila svoju tajnú zbraň, a to lacnejšiu alternatívu s modelom Xtractor. Podľa výrobcu Xtractory nemali konkurovať Scope-om, ale mali vyplniť medzeru na trhu, ktorá spočívala v kvalite za rozumnú cenu. Navyše majú tieto prúty okrem ceny aj inú prednosť, ktorú vám prezradím nižšie. Xtractory sa vyrábajú v dĺžkach 6 (1,80m), 9 (2,70m) a 10 (3m) stôp a librážach od 2,75 do 3,5 libry. K tomu je ešte dostupný 4,5 librový spodovací/markrovací prút v 10 stopej dĺžke. Ich hlavnou výhodou je ich transportná dĺžka, ktorá je u 10 stopých 50 palcov (127cm), u 9 stopých 44 palcov (113cm) a pri 6 stopých 29 palcov (74cm). Na tento rok Sonik pripravil aj verziu Xtractor Recon, čo sú 12 stopé (3,66m) prúty vo viacerých librážach a transportnou dĺžkou 30 palcov (76cm).

Vyhotovenie

Všetky modely majú tmavý matný blank s ľahkými čiernymi minimalistickými očkami (korkové skôr iba čierne alebo s Titanovým efektom), na špičke s keramickou vložkou, čo je dobrou správou pre tých, čo používajú pletené šnúry. Naviják dostáva miesto v 17mm čiernom DPS sedle, nad ktorým sa nachádza decentný klip na vlasec, a časť spodného dielu, ktorá je v lakovanom vyhotovení s carbon efektom a nápisom Xtractor. Pod sedlom na úchope až do konca sa nachádza Japanese shrink poťah a decentné gravírované logo Soniku na koncovke prútu. Celá koncepcia týchto prútov disponuje minimalistickým decentným tmavým vyhotovením a ich typickým znakom je, že spodný diel sa zasúva do rúčky prútu znižujúc tak transportnú dĺžku. Prúty majú progressívnu parabolickú akciu, ale určite odporúčam si ich pred nákupom vyskúšať. 

Charakter

Osobne som používal modely 10 stôp 3,25 lb a 9 stôp 3lb a rozdiel bol pre mňa markantný. Desať stopé majú spodný diel trocha mäkší oproti 9 stopým, ale disponujú veľkou rezervou. Hodia sa asi do každej situácie, na zdolávanie z brehu aj z člna. Na rozdiel tie 9 stopé majú pevnejšiu spodnú časť a mäkšiu vrchnú, čo sa výborne hodí na zdolávanie z člna, na umiestňovanie montáží z člna k prekážkam, no zdolávanie z brehu s prekážkami po stranách už môže byť problematické. Celkovo je manipulácia s 9 stopými prútmi z člna jednoduchšia ako s dlhšími.

Tieto prúty poskytujú priamejší kontakt s rybou oproti štandardným 12 alebo 13 stopým prútom, ale popritom máte rybu pohodlne pod kontrolou a viete ju viesť smerom, ktorý si vyberiete. A teraz tá výhoda týchto prútov. Všetky modely majú nižšie uložené sedlo navijaka, čo je obrovská výhoda pri zdolávaní z člna, keďže si môžete bez problémov prekladať prúty do strán aj keď v člne sedíte. Maličkosť, ale kto skúšal zdolávať z člna v sede, určite tuší o čom to je. 

Z praxe

Keď som prvý krát dostal tieto prúty do ruky, priamo na rybačke, a začal nimi manipulovať, mal som trocha zmiešané emócie. Tenký ľahký blank prútov, mal som pocit že ich zlomím, alebo sa mi rozpadnú v ruke. Rozmýšlal som nad tým, že ich vrátim späť. Kamaráti si zo mňa už robili žarty a ja som sa ich niekoľko dní bál použiť, avšak neodolal som a bol som príjemne prekvapený čoho sú schopné. Užil som si s nimi skvelé zdolávania na náročnom štrkovisku ako z brehu tak aj z člna. 

Pri zdolávaní sa tieto prúty mierne ohnú do paraboly a zo začiatku som mal pocit, že je to maximum čo dajú, ale po čase som zistil, že majú oveľa väčšiu rezervu. Pri silných výpadoch kaprov začnú pracovať naozaj. Vtedy prichádza na rad spodný diel týchto prútov a nerobí im problém ohnúť ich do tvaru U. Podarilo sa mi s nimi vytiahnuť z člna aj potopenú tyčovú bójku s 2,5 kg závažím z jednoručky, pričom som mal najprv pocit, že tam mám sumca. Teraz mám jednu bójku grátis.

Nie sú to prúty na extrémne nahadzovanie, ale náhozy s 0,25 – 0,30 mm vlascom a 60-70 gr olovom na 100 metrov v pohode zvládajú. Tých 65 gramov je asi ideálna záťaž na nahadzovanie s nimi. Momentálne používam vlasec hrúbky 0,42 mm a viem sa bez problémov dostať na 80 metrov. Mňa tieto prúty presvedčili a priznám sa, od vtedy moje štandardné 12 stopé prúty zapadajú prachom v pivnici. Tieto sa mi zmestia do kufra auta, alebo iba na hat-rack.  

Obaly

Soniku trvalo niekoľko ťažkých mesiacov, kým na trh dostal jednotlivé obaly na tieto prúty. No určite sa podarili. Majú hnedú maskáčovú farbu s pohodlným polstrovaním a dajú sa k sebe pripnúť v oboch smeroch, takže je tu možnosť usporiadať ich tak aby sa navijaky nedotýkali. Samozrejme zmestia sa do nich veľkokapacitné navijaky ako aj prúty s 50mm navádzacím očkom. Dostali vrecko so zipsom na uloženie olov, úchyt na podberák a banksticky. Od vtedy Sonik predstavil aj púzdro pre dva prúty v podobnom zelenom maskáčovom vyhotovení s prídavným vreckom, uchytením na podberák a možnosťou pripnúť viac jednotlivých púzdier. Jedinou nevýhodou je asi ich cena, ktorá je na môj vkus trocha vysoká.

Prevedenia

Aktuálna ponuka týchto prútov je naozaj rôznorodá od 6 stopých prútov až po 12 stopé modely v prípade Xtractoru Recon. V librážach od 2,5 lb až po 4,5 lb s Japanese shrink prevedením a niektoré aj v korku. V predaji takisto nájdeme kit-y, ktoré sú tvorené dvoma prútmi Xtractor, dvoma navijákmi Xtractor a podberákom Vader X. Vybrať si je z čoho, ale zdôrazňujem, asi najlepšie je chytiť si ich do ruky a vyskúšať, komu čo padne do ruky.