Táto skúsenosť ma mnoho naučila, mnoho mi dala, no zároveň bola pre mňa aj dosť frustrujúca. Aj keď sa to všetko neodohralo v dlhom časovom horizonte, stalo sa toho veľmi veľa a zároveň dosť málo. Vlastne je o jednej lokalite a jedinej rybe. Všetko sa to začalo vlani na jar, keď som sa po rokoch rozhodol opäť venovať vode, ktorá sa nachádza čoby kameňom dohodil. Poctivo som trikrát do týždňa, dva mesiace chodil zakrmovať jedno miesto, ktoré pred rokmi produkovalo asi najviac rýb a tak bolo rozhodnuté, že to začnem skúšať práve tam. No prvá, druhá aj tretia vychádzka priniesla iba malé ryby. Neboli to dlhé vychádzky, skôr také poznávacie párhodinové výjazdy, no pozitívne na tom bolo, že som tam stretol nového priateľa a teraz už parťáka Jara. Tušil som, že to nebude o obrovských kaproch, no zároveň som si chcel dokázať, že ak tam nejaký starší kapor prežil, dokážem ho dostať za každú cenu.

Prvá víkendovka už však priniesla prvé prekvapenie a na druhý deň po pár menších rybách prišiel záber a mne po zaseknutí bolo hneď jasné, že tento raz to nebude malá ryba, dlhý výjazd do hlbokej vody a relatívne dlhý súboj so štastným koncom. Krásny starý kapor s obrovskými očami a hrbom za hlavou skončil v podberáku. Bol som unesený a vlialo mi to obrovskú nádej, že takých rýb tu bude nakoniec viac. Víkend skončil síce s mnohými úlovkami, všetko však iba malé ryby z tohoročnej, alebo maximálne vlanajšej násady. Aby som to ďalej príliš nerozťahoval, tohoto kapra chytil opäť Jaro koncom júla. Neverili sme, že to može byť tá istá ryba, tentokrát kapor pôsobil plnšie, no keď som fotky porovnal, bolo to jasné. Na jeseň sme sa to stále ešte z nádejou, že opätovné ulovenie nášho známeho bola náhoda, rozhodli opäť vyskúšať. No teplota vody dosť prudko klesla a ranný silný mráz dával tušiť, že s aktivitou rýb to nebude také optimistické.Po dvoch dňoch sme mali opäť iba pár malých rýb a bolo jasné, že táto voda je pre silné povahy. Keď sme už balili prichádza nevýrazný záber, no po chvíli viem, že tam je väčšia ryba . Ani by ma nenapadlo, že to bude zase on, ale bol. Neuveriteľné, mal som radosť, no niečo vo mne sa začalo lámať. Prešiel ďalší rok, pár krátkych vychádzok k tejto vode bolo bez výraznejšieho úspechu, samozrejme nie je to iba o veľkých rybách, no na druhej strane je smutné, ak na starej dvanásť hektárovej vode sa zopár veľkých rýb nenájde. Na jeseň sme však tomu dali znovu šancu a všetko prebiehalo podľa zabehnutého scenára. Menších rýb sa podarilo relatívne dosť, no ani jedna slušnejšia. Posledný deň sme si vraveli, aká by to bola irónia, keby prišiel náš priateľ a my by sme vedeli ako sa mu darí a hlavne, či ešte žije. Neveril som však, že sa to môže zopakovať, nie to ešte, podľa navlas rovnakého scenára. Už podľa priebehu zdolávania som si bol takmer istý, že je to pre mňa do tretice on.

Poviem vám, bol som naozaj dojatý, keď som mal tohoto starca opäť v náručí. No premohla ma akási jesenná melanchólia, naozaj v takejto vode dokázala prežiť iba jedna dospelá ryba? Kládol som si v duchu množstvo otázok. A odpovede som z časti poznal. Čo však bolo zaujímavé je, že táto ryba dokázala aj napriek nevybalansovanej osádke a enormnému množstvu malých kaprov a snáď ešte väčšiemu množstvu rybárov, ktorí zmýšľajú inak ako my, prežiť. Vedel som, že vždy som ho ulovil na iný spôsob prezentácie, prvýkrát na klasickú odtuženú šnúrku s nástrahou na dno, potom bodoval german rig a do tretice na neutrálne vyváženú nástrahu.

Myslím, že tento kapor prežil vďaka výraznejšej schopnosti učiť sa. Zaujímavé bolo, aj keď to možno bola náhoda, že prvé dve ulovenia boli na druhý deň lovu a tretí deň kŕmenia, keďže miesto sme si zvykli rozkŕmiť už deň vopred. No druhé dve, už boli tesne pred koncom, na tretí deň lovu. Žeby spozoroval, kedy už je bezpečnejšie začať zbierať potravu na kŕmnom mieste? Taktiež, až na prvé dve ulovenia bol chytený vždy na inom mieste a vždy v najmenej rušených partiách. Aj preto si túto rybu veľmi vážim a aj keď nepatrí medzi moje najlepšie úlovky, čo sa proporcií týka, proste daná lokalita neposkytuje ideálne podmienky pre rast trofejných rýb, no napriek všetkému, tento kapor je malým-veľkým zázrakom tejto vody. Ryba s príbehom a charizmou, ktorá sa navždy zapíše do mojich spomienok.