Vznik

Za tento populárny nadväzec sa môžeme poďakovať dvom známym kaprárom z UK. Za jeho zrodom stojí Frank Warwick, ktorý ho začal používať na zabahnených vodách anglicka v dobách popularity Stiff Rigu. Myšlienkou bolo nenechať nástrahu zapadnúť do mäkkého podložia a tak použil krátky, tuhý, rovný nadväzec (pôvodne nazývaný Short Rig, alebo No-Nonsence Rig) s Pop-Up nástrahou a naviazal ho na fixný helikoptérový systém na olovenke, ďalej od koncového olova. Frank experimentoval aj s voľným systémom (Rig nebol fixovaný na jedno miesto, ale vedel sa posúvať), ktorý mu však neprinášal toľko úspechov ako fixný systém. Ďalej skúšal dĺžky nadväzcov od krátkeho, asi jedno palcového až po niekoľko palcový, a u neho fungoval najlepšie nadväzec s dĺžkou asi dvoch palcov. Zo začiatku používal pri tomto systéme ťažšie olová, ale postupom času prešiel na ľahšie olovká z dôvodu predídeniu vyrezania sa háčika. Celý tento systém predstavil Terrymu Hearnovi na známej anglickej vode Manor Farm, ktorý ho aj napriek počiatočným kritikám, vyladil a následne preslávil už pod menom Chod Rig.Použitie

Chod Rig je jednoduchý a hlavne univerzálny systém vhodný aj do ťažkých podmienok. Ako som už písal vyššie, bol vymyslený na chytanie v bahnitých vodách. Avšak jeho popularita v UK tkvie vo fakte, že sa dá použiť aj v ťažko zarastlých vodách s úspechom. Základ tvorí krátky nadväzec z tuhého materiálu s háčikom, s očkom vyhnutým von. Nadväzec sa viaže na obratlík s krúžkom, ktorý sa pohybuje prevažne na olovenke so zarážkou. Namiesto olovenky sa dá použiť aj fluorocarbón alebo monofilný vlasec, v tomto prípade sa systém nazýva “Naked Chod Rig”. V princípe má olovenka ležať na dne, poprípade v bahne, alebo na vodných rastlinách, s nad ním týčiacim sa krátkym nadväzcom s formou pazúra. Výhodou tejto montáže je, že sa s ňou dá nahadzovať do extrémnych vzdialeností, bez toho aby sa montáž zamotala.

Viazanie

V prípade Chod Rigu môžeme háčik naviazať viacerými uzlami, ale asi najjednoduchšie je to štandardným bezuzlovým viazaním. Takisto, aj na tento účel sa vyrába viacero vhodných materiálov, ale môžeme použiť aj fluorocarbon. Po naviazaní háčika nám zostanú dva voľné konce vlasca. Na koniec smerujúci k špičke háčika sa navlieka krúžok pre Pop-Up, alebo Bait Screw a následne sa prevlečie naspäť cez očko háčika, vytvorí sa malé D-čko a následne sa zataví zapalovačom. Druhý koniec sa naviaže na obratlík jednoduchým krvavým uzlom a následne je potrebné ho vytvarovať do mierneho oblúka, ako keby háčik s dlhým ohnutým ramienkom. Celý tento rig sa namontuje na Leadcore cez krúžok obratlíka. Proti posunu po celej dĺžke kmeňového vlasca sa zafixuje korálkou na hornej časti olovenky. V prípade potreby môžeme obmedziť pohyb Chod Rigu na olovenke spodnou zarážkou. Samozrejme aj tento systém je dobré odskúšať pod vodou pred nasadením a v prípade prílišného dvíhania olovenky, Chod Rig zaťažiť plastickým olovom pri uzle nadväzca s obratlíkom.

Produkty

Keďže sa jedná o populárny rig, výrobcovia produkujú stále nové pomôcky a materiály na viazanie efektívnejších a bezpečnejších systémov. Viacerý rybári začali svoje olová fixovať PVA materiálmi, aby po zábere olovo odpadlo a tak zvýšili šancu na zdolanie rýb. Olovo na konci montáže môže totiž pri zdolávaní vyrezať háčik z pysku ryby, alebo sa zachytiť do vodných rastlín. Asi najlepší a najbezpečnejší systém na trhu je Korda Leadcore Chod Safety System v kombinácii s Korda Heli Safe Systémom. Cieľom systému Chod Safety je bezpečné uvoľnenie nadväzca pri náhodnom odtrhnutí kmeňového vlasca a to odpadávajúcim korálikom. Systém Heli Safe zas uvoľňuje olovo na konci montáže pri zábere. Pri použití Naked Chod rigu môžeme použiť Korda Naked Chod System vytvorený na použitie s fluorocarbónom.

Záver

Pre tento systém existuje veľa skvelého materiálu na prípravu. Na niekoľko mojich obľúbených do Kordy dám link nižšie. V podstate na vytvorenie Chod Rig-u vám postačí Chod System, olovenka, nadväzcový materál Mouth Trap, chod háčiky, krúžok na háčik a obratlík. Existujú aj špeciálne púzdra na uloženie predom naviazaných Chod Rigov, kde je ich možné skladovať a rovno aj tvarovať. Novou vychytávkou v komunite kaprárov je ešte málo známy Roddie, ktorý je kombináciou Chod Rig-u a Ronnie Rig-u, ale o tom neskôr.
by Peter Dubík