Večné váhanie nad správnosťou návnady, alebo tvrdohlavé trvanie na málo uspešnej taktike?
Zázraky
Poznám niekoľko kaprárov, ktorí si jednoducho nastražia guličku Probioticu na trojročný nadväzec bez skontrolovania ostrosti háčika, a nahodia to „tam“ čakajúc na zázrak. Ja verím skôr mapovaniu, sledovaniu rýb, dômyselnosti a presnosti vnadenia, proste detailom a nakoniec nástrahe. Vybrať si nástrahu a dôverovať jej, niekedy nie je ľahké. Stále však platí, že kapra vieme chytiť aj na umelú kukuricu! Ak všetko toto splynie do jedného celku, máme najväčšiu šancu na zdolanie kapra. Niekedy však ani toto nie je dostatočné a proste to nevyjde. To však patrí k rybolovu.
Závery
Stáva sa vám, že odchádzate od vody a myslíte si, takto som mal chytať od začiatku, toto je tá správna taktika pre toto miesto a tento čas? Niekto sa do toho trafí v prvý deň rybačky, niekto ani v posledný, no odchádza bez pocitu zlyhania. Tento rok som mal viacero takýchto rybačiek. K správnej taktike som sa dopracoval v posledných dňoch. Samozrejme aj kaprom trvá určitý čas kým si navyknú na naše návnady. Aj keď nie som ten, kto tvrdohlavo trvá na tej ktorej taktike, viem že musím zapracovať na lepšom systéme odskúšania si vecí, ktoré fungujú na danej lokalite a ktoré nie. Veď o tom to je. Byť úspešný a zdolať, čo najviac a čo najväčších kaprov. Najlepšie je si tieto poznatky aj rozno zapísať do notebooku.
Pop-Up & PVA
Možno to poznáte, vyberiete sa na niekoľko dní na vodu, rozložíte sa a vyberiete si lovné miesta. Kŕmenie s bójkami alebo bez nich. Vyvezenie montáží, alebo nához, s boiliesom. Roky sme toto robili, a chytali. Málo kedy som videl niečo iné od ostatných rybárov. No keď som chodil na niekoľkohodinové rybačky môj prístup bol celkom odlišný. Popka v PVA sáčiku s hŕsťou mikropeliet zaliatych dipom. Poprípade v PVA pančuche. Často k tomuto pridávam aj Krushované boiliesy, najlepšie niekoľko dní zadipované (ľahšie sa drvia s Krushou). Toto sa dá pripraviť dopredu aj doma a na brehu zostáva čas na iné veci. Takisto je toto výborná počiatočná taktika na nepoznaných, neprebádaných vodách.

Pokus/Omyl
Takýto prístup som volil väčšinou na skorú jar a jeseň, no málo kedy som sa zamýšľal používať tento systém počas dlhšej rybačky. Absolútne netvrdím, že toto je ten jediný systém ktorý chytá, ale iba, že skúšať sa oplatí. A hlavne si vedieť vyvodiť tie správne závery a poučiť sa z nich. Mnohokrát sa mi stalo, že rybári vedľa mňa trvdohlavo tkveli na svojom systéme rybolovu (nevidím v tom problém) a neboli ochotní vyskúšať niečo iné. Aj keď to niečo iné fungovalo oveľa lepšie. Možno iba malá zmena v prístupe je presne to, čo je potrebné byť úspešným. A skúšanie. Veď predsa nechytáme iba na jeden prút.
Návnady a nadväzce
Minulý rok sa pre mňa niesol v znamení popiek. Väčšinu svojich úlovkov som zdolal na ne. Pri tom som používal popkové montáže, hlavne Ronnie Rig a 360°Rig. Minimálne kŕmenie vo forme boiliesov nastrieľaných kobrou, bolo jediné čom som si nikdy neodpustil. Samozrejme toto bola alternatíva, ktorú som využíval na miestach kde viem, že funguje. Väčšina mojich viacdňových chytačiek začína voľbou kŕmneho miesta, kam nakŕmim zmes boiliesov a peliet. Nie som veľký zástanca partiklu, samozrejme okrem tigrieho orecha a konopných semien, no stretol som sa s vodami na ktorých to s nimi funguje oveľa lepšie a určite by som sa nabudúce na tieto lokality pripravil s veľkou várkou kukurice.
Montáž
Keď sa pozriem na tento rok z uhlu montáží, prevažne som používal helikoptérovú montáž, nielen z dôvodu výskytu bahna, ale aj možnosti dosiahnutia väčších vzdialeností. K tomuto mi najvac dopomohol Chod Safety systém od Kordy, ktorý mi vedel podržať montáž bezpečne na olovenke bez posunutia pri nahadzovaní a takisto ponúknuť absolútnu bezpečnosť, že sa kapor zbaví montáže pri jeho prípadnom odtrhnutí, alebo odrezaní. Skúšal som montáž vybaviť systémom na odpadávanie olova, no keď som o tom premýšlal, nezdalo sa mi, že by to bolo rozumné. Málo kedy totiž chytám vo vodách s rastlinstvom, kde by bolo opodstatnené nechať odpadnúť olovo, čo tiež nie je lacná záležitosť.
Bezpečnosť
Ak by sa moja montáž z nejakého dôvodu pretrhla a kapor by našiel môj háčik, je dosť pravdepodobné, že by so sebou vláčil celú moju montáž bez olova, ktorá by bola pre neho nebezpečná. Ak by ale olovo ostalo na odrezanej montáži, kapor by za sebou ťahal iba môj nadväzec, ktorý by sa z olovenky uvolnil. A pravdu povediac nikdy sa mi nestalo, že by sa kapor na heli montáži s olovom vypol, alebo utrpel nejaké zranenia, v dôsledku olova na konci systému. Na jar som celkom často používal 360° Rig, ktorý dostal na väčšine UK vôd zákaz. Potvrdilo sa mi, že pri podoberaní kapra sa z desiatich prípadov desaťkrát háčik zachytí do siete podberáka, čo môže viesť k poraneniu kapra. Práve preto som dával obrovský pozor na to aby bol kapor dostatočne vyčerpaný súbojom a neublížil si v podberáku.
Lokalizácia
A toto je ďalší prípad toho, že skúšať nové, alebo práve staré veci v kaprárine sa oplatí. Nové trendy nastupujú aj z dôvodu propagácií nových výrobkov a samozrejme aj rybárov, ktorí svoje montáže, systémy, vychytávky zdieľajú na sociálnych sietiach. Hlavnou vecou je veriť si nástráhe a odskúšať si veci, ktoré fungujú a ktoré nie. Nič však nedosiahneme ak si nevyberieme tú správnu lokalitu. Či už na Jar, Leto, alebo Jeseň, ryby preferujú iné lokality. Pod hladinou sa môžu nachádzať rôzne miesta, ktoré kaprom zabezpečujú bezpečie, kľud, ale aj potravu. Najlepším pomocníkom na odhalenie takýchto spotov je sonar, či už nahadzovací, alebo v člne, no nie každý rybár s ním disponuje. V tomto nám vie pomôcť klasická pomôcka a to marker. Jeho efektívne použitie však závisý na rybárovi. Odhaliť prítomnosť kaprov vieme aj klasickým pozorovaním vodnej hladiny no k tomuto treba väčšinou viac času a treba byť pri vode v správnom čase.

Veriť si
Niekedy to fakt nie je ľahké, hlavne ak zábery neprichádzajú. Dôležité je premýšľať, v čom je chyba a čo je treba zmeniť. Nikdy nie je neskoro na zmenu (aj lokality). Väčšina úspešných kaprárov vraví, že správná lokalita tvorý 90 percent úspechu. Kto by s tým nesúhlasil? Viackrát som počul aj vetu: Kapor je ako prasa, zožerie všetko. Určite aj v tomto je riadny kus pravdy. Koľkým rybárom sa už stalo, že prišiel k vode s množstvom boiliesov a nevedel si vybrať, čo by našil pod háčik, čo by malo fungovať? Veriť si nástrahe, montáži a nadväzdcu je základ. Nesmieme však zabudnúť aj na to, že rybačka nie je len o kaproch. Je to cieľ, chytiť ich. Pritom sme však v prírode sami, alebo s priateľmi. Ak si to nevieme vychutnať, je to o ničom.
by Peter Dubík