Sezóna je vo svojej polovici a leto nie je zrovna mojim najobľúbenejším obdobím pri love kapra. Táto jar bola pre mňa a moju polovičku nesmierne produktívna a podarilo sa mi pár rýb, s ktorými som sa chcel stretnúť osobne. Prvé vychádzky mi dali presne to, čo som potreboval. Prechod ku značke solar bol nie plynulý, ale raketový, žiadna pochybnosť, hneď všetko do seba zapadlo a kapre mi dali za pravdu. Prvá vychádzka a najlepšia ryba revíru, malá pop-up v pastelovej farbe celú jar robila svoju prácu.

Prístup

Rád laborujem s prezentáciou a nástrahami, pretože myslím, že to je vždy veľká konkurenčná výhoda. Otrepaná fráza o odlišnosti je pre mňa veľmi dôležitá a príprava ma baví rovnako, ako samotný lov. Snažím sa eliminovať hmotnosť nástrahy a háčika tak, aby montáž pracovala pri najmenšom náznaku záujmu. Existujú vlastne dve možnosti prístupu pri prezentácii, prvá je založená na maximálnej voľnosti a prirodzenosti , druhá na vzbudení záujmu a momente prekvapenia a oboje sa snažím využiť vo svoj prospech. Ronnie rig, ktorý celú jar pracoval znamenite som vôbec nedovažoval tmelom, ale pop-up som orezal tak, aby nástraha klesala dve tri sekundy veľmi zľahka na sediment dna, neraz sa mi preukázalo, že práve pri tom ľahúčkom a pomalom dosadaní ju zobral kapor a neboli to zrovna malé ryby.  To ako pomaly klesala ju robilo naozaj prirodzenou. Brúsenie háčikov tiež považujem za veľký tromf  a s istotou som si potvrdil, že pichnem viac rýb.  Dokonalé splynutie s dnom, texturované olová a maskovanie fixkou robí svoje, minimalne mi zlepší pocit sebadôvery a veriť v to čo robíte je zaručená cesta vpred.   Úspech  priniesli aj doma rolované korkové wafters postavené na zmesi club mix. Tam som sa vedel vyhrať s vyvážením a odlišnosťou a zásoba wafters-dumbels je v mojej taške. Vždy naložené v stimulin amine a marine17 sa aj nepriek absencii konzervantov nekazia a sú pripravené zasiahnuť do hry v kritickej situácii.

Na pár hodín

Pár hodinový lov, respektíve od poludnia do zotmenia, to je z veľkej časti môj prístup. Prirodzene to je vykúpené časovým obdobím spoznávania, no keď sa zorientujem je možné aj napriek krátkemu časovému intervalu dosahovať slušné výsledky. Mám rád  aj dlhšie vychádzky, no pokiaľ chcem byť pri vode čo naviac, iná možnosť mi neostáva a čakať kým budem mať pár dní po sebe voľno, by bolo neakceptovateľné. Prísť, čo najrýchlejšie vyhodnotiť momentálnu situáciu, vybaliť a rýchla hra môže začať. Veľa to naučí a môžete z toho ťažiť v budúcnosti. Nie je čas na dlhé taktizovanie, skôr prevažuje inštinkt a to je práve dobre, minimálne v mojom prípade. Všetko však musí do seba zapadať, pretože mať štyri hodiny nahodenú zamotanú montáž na šanciach veľmi nepridá. Helikoptéra, stužený nadvazec toto v maximálnej miere eliminuje a ja môžem sledovať vodu a rýchlo reagovať na akúkoľvek zmenu. Mnoho z vás si ide k vode oddýchnuť, ja som zistil, že som po tých pár hodinách síce psychicky zrelaxoval, avšak fyzicky som sa poriadne narobil.

Estetika

Ako som už spomínal, veľký podiel na úspechu má mimo neovplyvniteľných faktorov akými sú počasie, tlak a mnoho iných aj sebadôvera. Veriť  v to, čo robíte je kľúčové a preto pre mňa osobne je podstatné mať všetko zosúladené. Perfektná montáž funkčne aj na pohľad, potopený vlasec, nenápadné olovo a správne rozmiestnené prúty. Po príchode k vode pozorujem nie len samotné ryby, ale aj rybárov, kam umiestňujú svoje montáže a čo najviac sa snažím, aby ryby prichádzajúce k mojim nástrahám neprišli do kontaktu s cudzími vlascami. Podľa toho volím ako aj miesto, tak aj dĺžku nahodenia a rozostavenie prútov. V skratke, keď som spokojný s rozdanými kartami a prehľadne si ich uložím v ruke, môžem si uvariť kávu, vydýchnuť a záber sa určite dostaví.

by Jakub Trimay

Originálny článok: https://jakubtrimay.wordpress.com/2018/07/21/229/