Ďalšia Old School-ová klasika z UK.


Tieto váhy už videl určite každý kaprár. Objavuje sa pravidelne na majstrovstvách sveta, ale aj na videách Thinking Tackle z dielne Danny Fairbrassa. Klasická veľká analógová váha s jazýčkom a ciferníkom v tvare nástenných hodín. Medzi zarytými UK-style kaprármi nájdeme aj takých, ktorí váhu svojich úlovkov uvádzajú, či už pre seba, alebo aj pre verejnosť, v librách, presne ako to robia kaprári v anglicku. Nie je na tom nič zlé, držať sa UK-štýlu a používať túto pomôcku ako to robia na ostrovoch.

Reuben Heaton je značka založená v roku 1857, pričom na výrobu váh sa sústreďujú od roku 1920, teda presne sto rokov. Firma sa venuje aj výrobe iných rybárskych pomôcok ako sú napr. navijaky, no váhy sú jeho nosným produktom. V dnešnej dobe sa vyrába široká škála váh, od klasických analógových až po digitálne so zreteľom na kvalitu a precíznosť. Preto aj boli váhy Reuben Heaton zvolené pre váženie na pretekoch World Carp Classic.Samozrejme pre nás európanov bude asi dôležitejšie svoje úlovky vážiť v kilogramoch. Väčšina váh RH, sú vyrábané s dvojitým ciferníkom v librách a kilogramoch. V prípade digitálnych váh sa režimy jednoducho prepínajú. Hlavnou vlastnosťou váh RH je ich precíznosť. Váhy (analógové) sa jednoducho nastavujú otočným gombíkom na vrchu, takže si vieme pred vážením váhu nastaviť na „nulu“, alebo si navlhčiť vážiaci sak a s ním ho vynulovať.

V ponuke nájdeme niekoľko verzií týchto váh. Standard Angling Scale je modernizovaný výrobok pre kaprárov, ktorý ponúka kvalitu a presnosť. Specimen Hunter Scale, je trocha upravená verzia standardu, ktorý okrem presnosti ponúka lepšiu viditeľnosť ciferníka a jazýčka pri horších svetelných podmienkach. Pre priaznivcov „jedinečnosti“, RH vyrába svoje váhy vo viacerých prevedeniach, či už od klasického s ciferníkom v čiernej farbe, ale aj vo firemných „výzoroch“, ako už spomenutý Korda Limited Edition, ale aj s ciferníkmy s vlajkami štátov.

Možno nie každý je fanúšikom veľkej analógovej váhy s trasúcim sa jazýčkom, no v každom prípade sa jedná o pekný kus klasickej, old-schoolovej pomôcky, ktorý má určite niečo do seba. Pre bezpečný transport môžeme na trhu nájsť niekoľko obalov presne pre tieto váhy. Pridám k nim linky, ako aj pre váhu.
by Peter Dubík