„Tempesta“ – búrka so silným vetrom.

Tempest predstavovať netreba. Má to svoje odôvodnenie. Je to proste ikona kaprárov. Aj keď sa dá medzi jednotlivými modelmi niekedy stratiť, je to jeden z najodolnejších a najrýchlejšie rozkladateľných bivakov vôbec. Proste veľa „naj“ na poli bivakov. Na výber z Tempestov je kvantum, no teraz sa pozrieme na jeden z „naj“- obľúbenejších a to brolly, práve v dobe keď k nám prichádza nová RS rada Tempestov.

História

Pôvodný Tempest bol predstavený v roku 2011 a vychádzal z konštrukcie Pioneer-u. Hlavnou črtou bolo použitie centrálneho hliníkového bloku, ktorý celú konštrukciu spájal do jedného celku a umožňoval rýchle roztvoriť a poskladať bivak. Toto však nebolo jediné čo tento bivak robilo skvelým. Na tú dobu to bolo niečo, čo sa dalo rýchlejšie postaviť ako štandardné brollyčko, malo to ten najlepší materiál na trhu, bolo to neskutočne stabilné, poskytovalo veľa miesta vnútri s tým, že sa konštrukcia nachádzala „vonku“ a nie vo vnútri ako u štandardných brollyčok, a malo to dve veľké zadné vetracie okná. V roku 2014 prišiel update Tempestu vo forme dočierna eloxovaných hliníkových častí a konštrukcie spojov tyčiek proti pretočeniu. Jediným konkurentom v tom čase bol iba klasický Titan od Nash-u, ktorý sa v tom čase vytratil z obchodov. Od vtedy sa na trh dostalo mnoho iterácií Tempestu, avšak stredový blok ostal jeho hlavnou črtou, a takisto použitie materiálu Aquatexx pri niektorých vyšších modeloch.

Prvý Tempest Brolly

V roku 2012 Trakker vydal odľahčený model Tempest „Air“, ktorý bol o niečo menší model Tempestu. Zachoval si výborný Aquatexx, ale dodávaný bol už bez predného panelu a zadných okien, namierený hlavne pre rybárov ktorí chytajú „ceznočky“. V 2015-tom nasledoval Tempest Brolly. Menší model od Air-u a už s materiálom polyester 210D, bez možnosti nazipovania predného panelu a zásadnou novinkou, a to kompozitným stredovým blokom a dočierna eloxovanými tyčami konštrukcie. Neskôr bol vydaný model Tempest Brolly Advanced, ktorý bol totožný s brolly verziou (aj keď sa uvádza o 10cm menšia hĺbka), ale už to bol úplný Brolly systém, takže plnohodnotné brollyčko s predným panelom, ľahkou podlahou (aj keď oveľa hrubšou akú ponúka konkurencia), piatimi oknami na vetranie a možnosťou dokúpenia Skull Cap-u.

Chaos z označení

A aby sme mali trošku toho chaosu, Trakker vydal bivaky s rôznymi pomenovaniami a označeniami, verziami a k tomu aj ďalšie príslušenstvo. Napr. Tempest 100 Brolly Aquatexx mal niekedy pomenovanie Tempest Brolly Advanced. Mali sme možnosť vidieť tiež modely ako: Tempest Air v2, Tempest Composite Bivvy, Tempest 150 Advanced. Je toho neúrekom čo dokázali za tie roky vydať, ale posledné modely do roku 2023 môžeme rozdeliť na dve skupiny. Tempest Bivvy veľkosť 100, 150, 200 (dvoj miestne), a Tempest Brolly 100, 100T (vyšší model Brolly 100) buď z polyesteru alebo z Aquatexx-u. K tomu Skull Cap-y, Skull Cap Wrap-y, Social Cap-y a prehozy(Wrap) a Extended Wrap-y. Je z čoho vyberať. V súčasnosti asi výrobca pochopil, že z tých pomenovaní a verzií môže vznikať chaos, takže sa celá rada Tempestu nastavila na oveľa jednoduchší systém a vyhodili sa z ponuky nerelevantné modely.

Aquatexx

Tu by som sa trošku zastavil pri tomto lamináte, ako ho výrobca právom nazýva. Tak ako modely Tempestu aj Aquatexx prešiel počas rokov vývojom. Aquatexx nepremiéroval na bivakoch trekkru, ale na ich prémiových bivakoch pod známou značkou Aqua. Nebol to ani Tempest ktorý ho v rámci značky Trakker dostal ako prvý. No prvý Tempest prišiel na trh s jeho prvou verziou, ktorá bola na tú dobu v celku bezkonkurenčná. Jediným materiálom ktorý bol v tom čase porovnateľný s Aquatexx-om bol materiál na Titanoch, ktorý bol oveľa hrubší a ťažší. Materiál Aquatexx-u vyzeral vynikajúco, nebol to žiadny lesklý, pokrčený polyester, mal príjemný materiál ktorý mal skvelú vodeodolnosť a mimoriadne dobre „dýchal“ čo spôsobovalo minimálnu kondenzáciu. Na slnku prepúšťal oveľa menej svetla ako polyesterová látka. Práve niečo podobné môžeme nájsť aj na bivaku Sonik AXS. Od roku 2021 bivaky Trakker dostali nový Aquatexx označovaný EV (evolúcia), ktorý je oveľa prepracovanejší. Z vnútornej strany to vyzerá ako keby bola na textíliu nanesená tenká vrstva gumy. Môžem potvrdiť, že pri tomto novšom Aquatexx-e pri zatvorených dverách a oknách máte tmu aj cez deň. Svetlo preniká iba škárami zipsov predných dverí. Disponuje vodným stĺpcom 25000mm.

Tempest 100 Brolly v2.0

Tempest Brolly 100 v2.0 je jednoducho zmenšený Tempest. Je to proste náhrada za klasické brolly bez vnútornej konštrukcie, a aj viac. Jeho rozmery po rozložení sú: 125 (V) x 250 (Š) x 230 cm (H), čo ponúka dostatok priestoru na uloženie niekoľkých carryall-ov alebo batohu, stolíku. Ak je lehátko umiestnené krížom, dostanete sem aj stoličku. Kľudne sa v ňom dá žiť aj týždeň (bez prsačiek). Kvalitný kompozitný stredový blok ponúka bleskurýchle rozloženie a bezkonkurenčnú stabilitu. Hliníkové tyče konštrukcie majú vyrobené spoje proti prekrúcaniu a vnútri sa nachádza gumený popruh, ktorý tyče drží pohromade. Ten sa niekedy vie pretrhnúť, ale nie je problém zaobstarať si nový kus. Videl som už aj zlomené stredové bloky, ale Trakker celkom dobre rieši takéto chyby výmenou za nový kus. Materiál brollyčka je z 210D polyesteru s vodným stĺpcom 10000mm zfarbený do hnedasta. Brolly má nad predným otvorom, takisto ako Tempest, zábranu proti stečeniu vody na ktorých sa nachádzajú dve velcro upínáky pre prúty, vzadu má dve veľké okná na odvetrávanie. Tieto okná sú iba na modeloch od roku 2021 s označením 100 Brolly v2.0. Tempest Brolly v2.0 (bez označenia 100) vydávaný v rokoch 2018-2021 zadnými oknami nedisponovali. Ďalšou odlišnosťou o klasického Tempest Bivvy je absencia predných okien na prednom panely. Keďže toto brolly sa predáva ako „brolly“ dostanete k nemu iba kolíky, napínací popruh a obal. Ak si k nemu prirátate predný panel, podlahu, dve predné búrkové tyče, a možno aj Skull Cap, ste cez 600Eur, čo nie je málo. Za tú cenu máte Trakker Brolly Aquatexx, čo je kompletný systém, s podlahou predným panelom a materiálom, cez ktorý sa nedostanú svetelné lúče a nie to voda.

Výber

Tak ktorý si vybrať? Ak potrebujete niečo ľahké na jednu dve noci (váži iba 5,5kg), alebo iba cez deň sa ukryť v daždi, určite štandardné Brolly bez ničoho. V prípade ak chodíte na viacero nocí a v chladnom počasí tak Brolly s Aquatexx, hlavne z dôvodu minimálnej kondenzácie. Skull Cap – určite odporúčam, primárne pri štandardnej verzii (210D Polyester). Je to proste geniálna vec. V horúčavách sa vám nebude pariť hlava pri posede v brollyčku, do určitej miery aj zatmavuje, a eliminuje kondenzáciu na strope. Brolly sa môže zložiť aj s ním po uvolnení velcro úchytov a vytiahnutí troch predných predlžovacích tyčiek. Pri Aquatexx verzii Skull Cap nie je nutnosťou, avšak v letných dňoch má určite svoje opodstatnenie, samozrejme pomáha eliminácii kondenzácie. Mne sa osobne páči štandardný model hlavne na jar a jeseň keď ho príjemne ohrieva slnko a vonku fúka chladný vzduch. V Aquatexx-ovom modeli zas aj počas dňa zapínam čelovku aby som videl čo mám na stolíku lebo je v ňom tma aj keď mám dvere otvorené (predné okná nemá). Ak by ste mali problém s výškou brollyčka (125cm), je tu verzia Brolly 100T, ktorá má rozvnaký rozmer, ale je o 25cm vyšší (150cm). S výškou sa ale dá trošku pohrať pri oboch, závisí to ako si konštrukciu roztiahneme prípadne stiahneme. K obom je dostupný Social Cap, ktorým si vieme brolly predĺžiť, či už v ňom chceme umiestniť dve lehátka, alebo iba aby sme mali priestor na svoje veci. Ten sa dá otvárať zo všetkých strán, takže dobre poslúži aj ako závetrie.

RS 2024

Práve tento rok vyšla nová séria Tempestov s označením RS, ktorá prináša zaujímavé novinky. Ak všetko dopadne ako má niekedy nabudúce sa na túto sériu pozrieme.