Legendárny Emblem v novom kabáte.


Debut mali minulý rok (2020). Mohli sme ich vidieť už aj skôr na fotkách, no fyzicky sme k nim mohli pričuchnúť až na jarných výstavách a neskôr aj v obchodoch. Model 45 bol predstavený hneď v dvoch verziách, ktoré sa odlišujú dvoma rozdielmi, ktoré sú ale dosť definujúce. Konštrukcia je rovnaká (okrem kľučky). Rozdiel je vo farbe cievky a v type kľučky. Kým Daiwa Emblem 45 SCW QD sú decentné, matne čierno sfarbené navijaky, Daiwa Emblem 45 SCW QD OT dostal klasický Old School-ový vzhľad vďaka cievke sfarbenej do zlata a starej známej odklápacej kľučke s dreveným úchopom, ktorá by podľa môjhu názoru, mohla byť na všetkých navi od Daiwy. Majú však trochu komplikované pomenovanie skratkami, v ktorých sú definované niektoré funkcie, alebo skôr fičúry týchto navijakov. 45 – je vyjadrením veľkosti zdvihu cievky a takisto aj výškou cievky, SCW – Slow Cross Wrap – pomalé krížové ukladanie vlasca, QD – QuickDrag, alebo rýchlobrzda, OT – OneTouch handle – sklopná kľučka. Toľko ku kódom.

Daiwa Emblem 45 SCW QD



Trendom na poli navijakov je pridelovanie fičúr tých drahších modelov, navijakom v nižších kategóriách.


Vzhľadovo sú to celkom vydarené navijaky. A takisto aj funkčne. Schopnosť dosahovať tie najdlšie hody bolo prvé čo som si všimol. Lieta to z nich naozaj výborne a to vďaka viacerým kompromisom. Nemajú totiž super širokú cievku, alebo super pomalé ukladanie vlasca ako napr. Shimano, no majú väčší zdvih a takisto špeciálne upravenú hornú hranu cievky, ktorú Daiwa nazvala Long Cast Edge a ktorú sme mohli spozorovať na Basia Tournament. Tá má na starosti minimalizovať trenie vlasca o hranu cievky pri nahadzovaní, keďže je toto jedno z miest ktoré znižujú maximálnu dosahovanú dĺžku náhozu. Pod cievkou nájdeme taktiež prstenec na zamedzenie podtečenia vlasca, čo je určite prínosom. Druhou vecou, ktorá sa mi veľmi páčila je brzda. Má naozaj krátky chod, ktorá však nie je vôbec obmedzujúca na presné nastavenie počas zdolávania. Toto sa Daiwe naozaj podarilo! Mal som totižto obavy, keď som videl, že od „uzamknutia“ cievky a celkového uvolnenia je to niečo cez pol otočenia prstencom brzdy, no funguje to výborne. Návin vlasca je pomerne štandardný s príjemným hladkým chodom navijaku. Je vybavený šiestimy guľôčkovými ložiskami, Digigear II systémom pre presné prevody v tele navijaku, Infinite antireverzom, Twist Buster II rolničkou na zamedzenie krútenia sa vlasca.

Páči sa mi, že tu už nájdeme kvalitný kovový klip na vlasec (pre vyznávačov klipovania vlasca), nie krehký plastový ako u starších modelov. Preklápač sa ovláda ručne, čo je asi štandard pri kaprových navijakoch. Kto si rád dáva svoj setapík tesne k sebe, holdujúc tak UK-stajlu, určite bude preferovať tento zlatý model vďaka odklápacej kľučke, ktorá dovoluje ich tesné uloženie k sebe a pôsobí naozaj Old School-ovým Look-om. A takisto je to praktickejšie pri transporte výbavy. V balení dostaneme aj totožnú náhradnú cievku (kapacita 0,35-300m), čo je v tejto dobe pekné. Hmotnoste by som tieto navijaky radil medzi tie ľahšie Big Pitové navijaky. Nie sú to ťažké kúsky, no určite si svoje miesto nájdu skôr na 12-13ft-ových prútoch. Na 9-10ft-ové by som ich už nedával. Primárne sú aj tak určené na dosiahnutie extrémnych vzdialeností. Ich váha je 650 gramov. Čierna verzia je ľahšia o 35 gramov (615g) vďaka ľahšej kľučke. V dôsledku Covid-u a Brexit-u sa može stať, že sa menej doskladňujú, takže ak by ste o nich premýšľali a vidíte ich na shopoch, kupujte pokiaľ sú. Prekvapivo som nenašiel v zahraničí oveľa nižšie ceny ako u nás, okolo 149,- Eur (Linky nižšie). Pravdepodobne predaj v nordfishinu pod trhovými cenami sa už skončil. Momentálne ceny: Zlatý model: 155,- Eur / Čierny model: 145,- Eur.



by Peter Dubík