Rolls-Royce signalizátorov

Pod týmto pseudonymom ich mnohí poznáme. A nie náhodou. Ich spoľahlivosť, citlivosť, technológia a hlas je medzi kaprármi ikonická. 


Z histórie

V časoch keď ešte neexistovali hlásiče priamo pre kaprárov sa dvojica DEL Romang a KIM Donaldson rozhodli prekopať existujúce hlásiče Heron aby boli viac prispôsobené pre potreby kaprárov. Ich konverzia bola taká populárna, že kaprári si svoje novo zakúpené Herony posielali rovno na prerobenie. Spojením mien týchto dvoch priekopníkov bol vytvorený názov DELKIM. V osemdesiatich rokoch sa dostal na trh nový hlásič Optonic, ktorý mal tiež niekoľko nedostatkov a kaprári ich automaticky posielali na doladenie do Delkimu. Takto vznikli už známe Delkim „Optonic“ konverzie. No originálne Delkim hlásiče s technológiou snímania vibrácií sa na trh dostali až v roku 1992 po deväťročnom vývoji tejto technológie, ktorá čerpá inšpiráciu z ihlice prehrávača platní.

Práve táto piezzo vibračná technológia spôsobuje extrémnu citlivosť týchto hlásičov a v určitej miere aj ich spoľahlivosť, hlavne v mrazivom počasí, keďže nemá tradičné kolečko, ktoré by vplyvom chladu zamrzlo. Ďalšou špecifickou vlastnosťou je ich nezameniteľný hlas, ktorý vydávajú pri zábere. Mnohí kaprári si ich zaobstarali iba kvôli ich zvuku. Prvým modelom bol Delkim Tx-i s prislúchajúcim príposluchom Rx2000 a Rx2004. Ich nasledovníkom bol prepracovanejší model Tx-i Plus, ktorý mal už niekoľko zaujímavých funkcií okrem tých najnutnejších na signalizáciu záberu. Samozrejme ako každé nové produkty, ani tieto neboli bez porúch, ale časom sa to vyriešilo. Taktiež boli predstavené nižšie rady EV a EV Plus, ktorým chýbali niektoré vlastnosti z Tx-i Plus.


Tx-i Plus

Nové modely dostali do výbavy nočné svietenie diód, nastaviteľný jas diód, meranie dosahu príposluchu, alarm proti krádeži a samozrejme prešli redesignom, čo im naozaj prospelo. Hlásiče Delkim asi netreba nikomu predstavovať, ale pozrieme sa na niekoľko vecí, ktoré súvisia s tým „novým“ tlačidlom na prednej strane modelu Tx-i Plus. Práve tento gombík slúži ako volič režimov spomínaných nových funkcií. Farba gombíkov takisto určuje farbu LED-iek hlásičov (bez možnosti prepínania farieb). Predávali sa v šiestich farbách (červená, zelená, modrá, žltá, fialová a biela). Prepínač na spodku, ktorým sa hlásiče zapínajú, má dve pozície a to „+“ a „-„, čo je aj voľba citlivosti. Citlivosť sa ďalej dolaďuje kolečkom „S“. Vo väčšine prípadov si vystačíme s citlivosťou v mínusovom móde. Pluskové by mali poslúžiť na ďaleké vyvážky, kde je potrebné registrovať aj tie najmenšie pohyby vlasca. Hlásiče sa dajú celkom stíšiť, čo je výhoda pre tých, čo radi chytajú na tajno. Samozrejme disponujú aj Jackom na pripojenie svietiacich swingrov. Delkim vyrába vlastnú radu hangerov „Nitelite“, ktoré sa dajú prerobiť na swingre a to dokúpením karbonových výsuvných ramienok „Duo Carb“. Taktiež je dostupná rada príslušenstva pre tieto hlásiče ako aj rôzne polepy na customizáciu. Všetky hlásiče majú v balení nasúvací Hard Case. Pri použití prídavných Safe D Snag Bar-ov sa pred nasunutím krytky musia dať dole, keďže krytka s nimi nie je kompatibilná.




Funkcie:

Normálne (po zapnutí) je navolený režim stredná intenzita Led bez nočného osvetlenia

Pri zapnutom hlásiči držíme tlačidlo a počet pípnutí nám signalizuje navolený režim.

Jedno pípnutie: zapnutie nočného osvetlenia

Dve pípnutia: stredná intenzita svietivosti Led a zapnuté nočné osvetlenie

Tri pípnutia: najvyššia intenzita Led a nočné osvetlenie

Štyri pípnutia: nízka intenzita Led a nočné osvetlenie

Po vypnutí a následnom zapnutí sa navolí štandardný režim stredná intenzita Led bez nočného osvetlenia.


Rx Pro

Príposluch taktiež prešiel zmenami. Dostal tlačidlo na zadnej strane, ktorý slúži na naprogramovanie hlásičov, celkovo až na 12. Disponuje šiestimy viacfarebnými LED-kami (bez možnosti prepínania farieb). Toto tlačidlo slúži aj na zapínanie alarmu proti krádeži. Príposluch sa zapína dvojpolohovým prepínačom na vrchu. Pozícia „L“ – local slúži na používanie do vzdialenosti 50 metrov a v značnej miere predĺžuje životnosť batérií (až na 6000 hodín). Na väčšie vzdialenosti slúži pozícia „D“ – distant, až do 300 metrov. Na prednej strane nájdeme kolečno na nastavenie hlasitosti. Aj tu je možnosť úplného stíšenia signalizácie a zapnutie vibračného módu. K príposluchu bol štandardne balený priehľadný silikónový kryt.


Range test, Anti-Theft Alarm, Vibračná signalizácia

Na aktiváciu Range testu je potrebné hlásič Tx-i vypnúť (nie príposluch), stlačiť a držať tlačidlo a následne hlásič zapnúť. Počkať na tri pípnutia a následne na ešte jedno pípnutie. Tlačidlo je potrebné potom pustiť a range test je zapnutý. Vypína sa buď stlačením tlačidla, alebo prípadnou jazdou. Ďalšou užitočnou funkciou je alarm proti krádeži. Princíp tejto funkcie je neprestajná signalizácia príposluchu, ak sa niektorý z hlásičov vypne. Ten sa zapína na príposluchu Rx Pro a to pomocou tlačidla na zadnej strane. Aktivuje sa držaním zadného tlačidla a následným zapnutím príposluchu. Tlačidlo je potrebné pustiť hneď po zapnutí príposluchu. Na vynutie tejto funkcie je potrebné tento proces opakovať. Vibračnú signalizáciu zapíname taktiež zadným tlačidlom na (vypnutom) príposluchu Rx Pro, a to stlačením a držaním tlačidla, zapnutím príposluchu a po dvoch pípnutiach pustením tlačidla. Vypína sa takým istým postupom.


Problémy a riešenia

Aj keď táto vibračná technológia vyzerá byť dokonalá, nie je to celkom tak. Kaprári sa po niekoľkých rokoch používania týchto hlásičov naučili aké majú nevýhody a ako im predchádzať. Ich citlivosť je jednou z nich. Mnohí ich používajú nastavené na najvyššom stupni citlivosti. A niekedy aj napriek tomu v určitých prípadoch to nie je dosť, konkrétne pri zdvyhnutých špičkách prútov pri „padáku“ (nerozlišuje padák). Príliš vysoko nastavená citlivosť môže byť zradná aj v daždi. Pri takýchto podmienkach hlásič nepretržite signalizuje. Asi najlepším a najúčinnejším riešením na tieto problémy je umiestnenie očka prútu hneď za hlásič, čím sa vlasec pritlačí na vibračný snímač a minimalizuje sa falošná signalizácia. Tento trik v určitej miere pomáha aj v situáciách keď chytáme „do boku“ a pri silnejšom zábere sa môže vlasec vysunúť z vibračného snímača. Taktiež výrobca odporúča nastaviť si citlivosť na nižší stupeň aby sa zvýšila životnosť batérie. Druhým problémovým bodom je anténka hlásiča, ktorá v prípade Delkimu nie je integrovaná, ale vyčnieva na spodku hlásičov. Pri niektorých stojanoch to môže spôsobovať problémy s naskrutkovaním. Na tento problém existuje riešenie v podobe použitia rýchlospojoch, či už originálneho Delkim D-Lok-u, alebo iných.


Batérie

Delkimy používajú štandarné 9v PP3 batérie pre hlásiče ako aj pre príposluch a majú naozaj výbornú výdrž.


Na záver

Delkim Tx-i Plus patria k naozajstnej špičke hlásičov. Ich popularitu môžme kľudne nazvať kultovou. Nájsť ich nové v obchodoch je problematické, keďže ich predaj skončil. Delkim nás však začiatkom roka 2019 potešil novým modelom Txi-D, ktorý je prepracovanou verziou tohto modelu. Aj keď sa model Tx-i Plus z obchodov vytratil, možné je ich už za celkom priaznivé ceny zaobstarať z rôznych bazárov. V App Store ako aj v Google Play je k dispozícii Delkim Appka, ktorá obsahuje instruktážne videá, manuály, reklamačný list. Ak by ale niekto potreboval Manuál k Tx-i, nájdete ho priložený nižšie.



by Peter Dubík