Lov na presnú vzdialenosť


Posledný čas vidíme čoraz viac kaprárov ktorí chytajú s použítím distančných tyčiek. Nie je to žiadna novinka, práve naopak, no chytanie týmto spôsobom sa stáva čoraz populárnejším aj u nás, hlavne na vodách kde sa nesmie zavážať. Ak sa vyberiete napríklad na Green Lakes, pripravte sa na to, že vzdialenosť budete merať vo „wrapoch“ (ovinoch). Dôvodom na používanie týchto dvoch tyčiek je viac, ale ide hlavne o presnosť.

Použitie

Pri kratších výpravách, alebo na vodách kde si nemôžeme osadiť tyčovú bójku je použitie distančných tyčiek záchranou. Hlavne ak chceme byť úspešný a chytať na hotspotoch. Prvoradou úlohou je nájsť si zaujímavé miesta na vnadenie a chytanie. Na to potrebujeme markerovú zostavu. Po lokalizácii svojich spotov a zaklipovaní vlasca na navijaku sa na tieto miesta jednoducho dostaneme znova. Stačí si zapamätať smer, na ktorý máme spoty, počet wrapov a následne ich preniesť na prúty s montážami. Práve na vymeranie vzdialenosti spotov od brehu potrebujeme distančné tyčky, na ktorých si spočítame vzdialenosť na počet wrapov. Tyčky sa štandardne zapichujú do zeme na vzdialenosť 3,66m, čo je dĺžka 12 stopového kaprárskeho prútu. K tyčkám však väčšinou dostaneme aj krúžky spojené buď popruhom, alebo šnúrou s dĺžkou 12 stôp.

Postup

Najlepšie je si najprv vymarkrovať svoje spoty a zaklipovať vlasec. Potom si marker položíme k jednej tyčke a začneme omotávať vlasec okolo tyčiek až kým sa nedostaneme ku klipu. Samozrejme je potrebné rátať si počet ovinov (wrapov) ktoré spravíme a zapísať si ich, najlepšie aj uvedením orientačnývh bodov kam smerujú naše spoty. V prípade ak si ich zapíšeme, je oveľa jednoduchšie príjsť ku brehu (na to isté miesto) aj iný deň a nezdržiavať sa zas markrovaním. Pred nahodením montáže si montáž uložíme k jednej tyčke, omotáme si presne toľko wrapov, koľko sme vymerali s markerom, a zaklipujeme si vlasec. Takto dostaneme montáž na presnú vzdialenosť. Po nahodení vlasec odklipujeme a môžeme chytať. Môžeme si samozrejme vymerať vzdialenosti aj na spodovací prút a kŕmiť na presné vzdialenosti. Pri vymeriavaní spodu však musíme rátať už aj s hĺbkou vody na spotoch, keďže sa spod nepotápa a tým sa vzdialenosť neskracuje ako pri dopade montáží. Pekne to vysvetľuje Danny Fairbrass vo videu Masterclass 5- Deep Lakes.

Záver

Chytanie pomocou distančných tyčiek má nespochybniteľné výhody. Osobne túto metódu používam hlavne ak chytám v blízkosti rákosia. Niekedy sa namiesto tejto metódy používala metóda s markrom a označovaním vlasca markrovou gumou. Nevýhodou tejto metódy je potreba separátneho prútu na marker aj pre spod a hlavne vymeriavanie vzdialenosti sa dialo namiesto brehu s tyčkami, na vode, čo je dosť rušivé pre ryby. Neskôr sa vymeriavalo na brehu ak to podmienky dovoľovali. Teraz však máme tyčky, ktoré nám ušetrili, zbytočné nahadzovanie, alebo prechádzky na brehu. Jednoduchý tip: ak distančné tyčky nevlastníte, alebo ste si ich zabudli zabaliť, poslúži nám aj pár zapichovacích vydličiek a 12 stopový prút. Každopádne zaobstarať si kvalitné distančné tyče už nie je problém. Na trhu je mnoho setov a vyrába ich čoraz viac firiem. Vybrať si môžeme z viacerých cenových katogórií, alebo vyhotovení.