Tempest killer…
…to určite nie je, aj keď ho angličania spočiatku tak označovali. Sonik AXS Bivvy je o niečom inom. Ja som si ho zaobstaral (AXS 1 man Green) ako náhradu za môj obľúbený Titan Hide, ktorému som vytíkal primárne iba absenciu zadného okna. Ináč bol dokonalý, pre mňa aj rozmerovo. Keďže som bol zvyknutý na rýchle postavenie Hide-u, chcel som niečo, čo bude na tej istej úrovni jednoduchosti. Pravdu povediac, podľa môjho názoru nič neprekoná Titan Hide v rýchlosti rozloženia, ale AXS nie je ďaleko. Druhým aspektom pre mňa pri volbe AXS bola jeho veľkosť, resp. malosť. Nechcel som nič väčšie (v rozloženom stave) ako je Hide, aby som ho mohol pohodlne umiestniť na menšie plochy na brehu, poprípade na móle.
Technicky
AXS Bivvy má udávané rozmery: šírka: 2,6m x hĺbka: 1,75m x výška: 1,37m. V porovnaní s Hide-om je širší, vyšší, ale kratší o cca 10cm. Pôvodný Tempest Bivvy je väčší v každom aspekte. V čom sa ale AXS podobá na Tempest sú prepravné rozmery a materiál. AXS dostal 10000mm HH Cloudbase materiál, ktorý by som označil za jeden z naj čo som doteraz videl. Je ľahký, pevný, dostatočne filtruje slnečné lúče. Naozaj sa celkom podobá na Aquatexx od Trakkeru. Lepší materiál ako Aquatexx som videl iba na nových Frontieroch od Fox-u, čo je celkom iná trieda. Čo sa kondezácie týka, nie je asi žiaden materiál, ktorý by ostal suchý bez použitia druhej vrstvy, takisto aj AXS, avšak nie je to tragické. Slnečné lúče ho vysušia za relatívne krátky čas. Trošku ma mrzí, že iba hŕstka rybárskych bivakov dostáva ventilačné otvory na horných miestach bivakov, ktoré vedia pomôcť pri eliminácii kondenzácií a takisto prispievajú k lepšiemu tepelnému komfortu v chladnom počasí. V tomto prípade sa aspoň dvere dajú otvárať v letterbox štýle a môžeme si nechať otvorenú ventilačku takýmto spôsobom.
Konštrukcia
AXS stojí na piatich nohách a vpredu má dve tyčky, ktoré sa zasúvajú do stredového bloku a fixujú celú konštrukciu, ktorá je vejárovitá ako pri Titane, alebo Tempeste. Zásadný rozdiel v AXS je, že predný panel zhora začína presne pod stredovým blokom konštrukcie a tým pádom má bivak menej vnútorného priestoru, ale takisto tak získava obrovský štít, ktorý chráni aj zboku, a ktorý nezavadzia pri vychádzaní ako tie štandardné pri garážových konštrukciách. Na konci týchto tyčiek je ešte pásik na došponovanie štítu a skrutka na upevnenie búrkových tyčí. Tie som zatial vôbec nemal zapotrebu použiť, ani v horšom počasí. Avšak tu sa ukazuje ďalší zásadnejší rozdiel AXS oproti Titan-u a Tempestu. Keďže predné kotviace body bivaku iba mierne prečnievajú dopredu cez os stredového bloku, vo vetre sa bivak môže mierne hýbať, k čomu prispieva aj veľký štít. Nie je to nič hrozné, no bez zafixovaných búrkových tyčí je to cítiť.
Detaily
Samotné spracovanie bivaku je na veľmi dobrej úrovni. Pevné hliníkové anti-twist trubice konštrukcie dopĺňajú dve pevné búrkové tyče, ktoré majú na konci rýchloupináky. Štandardne sa bivak dodáva aj s popruhom, ktorým sa bivak fixuje do šírky. Široké predné dvere so slieďovým oknom ako aj s moskytiérou, cez ktoré sa dostaneme pohodlne aj s lehátkom obklopujú zipsovateľné moskytiérové okná, ktoré majú na vnútornej strane dve veľké vrecká z moskytiéry na uloženie napr. príposluchu, alebo telefónu. V zadnej časti sú dve veľké vetracie moskytiérové okná, ktoré však na bokoch nedostali zips, ale sú fixované iba velcrom, čo je trošku sklamaním, ale dá sa s tým žiť. Novšia Camo verzia tu už zipy má. Takisto ako vpredu, aj vzadu nájdeme vnútorné vrecká na celej šírke okien. K oknám sú ešte dodávané štyri malé paličky vybavené velcrom, ktoré slúžia na podopretie spodnej časti okien a tak umožnia vetrať bivak aj v daždi. Ako je už štandardom, na šilte sa nachádza pár velcro upínakov na prúty. K bivaku sa dodáva aj hrubá pevná podlaha, ktorá sa dá naň priklipovať. Toto všetko nájdete v balení, ako aj sadu kolíkov vo vrecku, a kvalitný obal na bivak.
Priestor
Prvá vec po rozložení bivaku, ktorá ma prekvapila bola jeho výška a masívny šilt, ktorý nezavadzia a naozaj ľahko sa do neho vchádza. Vnútri je dostatočné miesto na hlavu ak v ňom sedíme na lehátku a ani zkosená zadná strana nezavadzia. Vďaka plochej zadnej časti sa dá lehátko uložiť celkom k stene. Moje lehátko má 200x80cm. Na dĺžku (lehátka) je dosť miesta aj pre väčšie. Pred lehátko sa zmestia aj väčšie carry all-y. Ja si do jednej strany dávam veľký batoh, ktorý má výšku 50 cm (na ležato) a malý stolík. Do druhej strany chladiacu tašku na jedlo, tašku s pomôckami na varenie a veľkú tašku od Hammer Tackle. Pred lehátko do stredu sa zmestí neoprénová rohož od Aqua Products aj s rezervou, ktorá má rozmery 89 x 61 cm.
Porovnanie AXS Tempest Hide
Od začiatku som tu AXS porovnával s Hide-om a Tempestom, tak ho skúsim porovnať aj rozmerovo. AXS je v ohľade vnútorného priestoru menší ako Tempest Bivvy a to podľa mňa oveľa. Je to presne ten rozdiel ak si plánujete session na jednu, dve noci, alebo na týžeň. AXS je OK na niekoľko nocí v dobrom počasí, ale ak máte so sebou viac vybavenia, jedla a ešte aj prsačky, ohrievač, je tu už pomerne málo miesta. AXS je priestorovo skôr porovnávateľný s Titanom Hide, alebo s Tempestom Brolly 100, pričom v obidvoch je o málinko viac miesta. AXS sa podľa mňa podobá Tempestu Bivvy iba v použitom materiáli a v prepravných rozmeroch a to 1,5m x 0,27m. Hmotnosť samotného bivaku je 9,2 kg.
Verzie
Sonik AXS Bivvy v zelenej farbe sa dal donedávna u nás kúpiť za 340 Eur, čo je za celý systém s podlahou, predným panelom, podľa mňa super cena. Z nemeckých obchodov sa dá zohnať aj Camo varianta za cca. 350 Eur. Žiaľ, Sonik k tomuto bivaku nepredáva okrem prehozu žiadne iné príslušenstvo. Minimálne by sa k nemu hodil VapourCap na elimináciu kondenzácie a k zmierneniu zahrievania bivaku na slnku. Predáva sa aj oklieštená verzia AXS Shelter, ktorý je bez predného panelu a podlážky a zachováva si ten istý 10000mm CC Cloudbase materiál, a tiež AXS Brolly, ktorý takisto nemá predný panel, podlahu, ale ani zadné okná a je tu použitý ľahší materiál 210D. Existuje aj väčšia XL verzia tohto bivaku, avšak na našom trhu som ho nevidel. Čo sa dá u nás kúpiť je, 2Man verzia v Camo úprave.
Záver
Ak potrebujete kvalitný bivak za rozumné peniaze na kratšie vychádzky, určite sa AXS Brolly oplatí. Asi jedinou jeho nevýhodou sú väčšie prepravné rozmery. Dokonca môj starý Titan 2 je v zloženom stave menší ako AXS, takže ak potrebujete niečo čo sa zmestí do kufra bežného auta krížom, tak určite Titan Hide, alebo Tempest Brolly 100, ktoré sú však materiálovo ľahšie, avšak konštrukčne aj stabilnejšie.