Boom!
Málo kedy sa stane, že na kaprárskom trhu spravíte revolúciu. Kevinovi Nashovi sa to podarilo (viackrát), keď začiatkom 90´ – ich rokov predstavil svoj koncept bivakov Titan. Nasledovali ďalšie evolúcie týchto bivakov, Titan AS, Titan 2 Man, Titan Viper, ktoré ponúkali nekompromisnú stabilitu, jednoduchý systém skladania a úžasný vnútorný priestor. Titan predstavoval to najlepšie, najkrajšie, naj „Carpy“ (ako to vravia angličania), na poli bivakov. Túžil po nich asi každý kaprár. Na anglických bazároch ich je ešte stále neúrekom na predaj. Výroba Titanov sa ale na desať rokov zastavila, až v roku 2011 Nash predstavil novinky Titan Brolly a Titan Brolly AS. V roku 2014 nasledoval revolučný Titan Globetrotter vyrobený kompletne zo sieťoviny s prehozom do dažďa.
HIDE
Začiatkom roku 2018 sme mohli byť svedkami premiéry novej série bivakov od Nashu, keď debutoval ich hit sezóny Titan Hide. Tento produkt sa zaradil medzi najpredávanejšie bivaky vôbec. Ich úspech spočíva v tradičnej jednoduchej, vyskúšanej, prepracovanej konštrukcie a nových ľahkých materiálov. Prvý Titan s plochou zadnou časťou poskytuje množstvo priestoru pre rybára a jeho veci. Jeho konštrukcia, ktorá pramení z konceptu pôvodného Titanu, sa trocha líši od toho originálneho, a slúži aj na spevnenie celého bivaku bez podporných tyčí. Toto jednoduché riešenie konštrukcie je presne to, čo robí tento malý bivak revolučným. Tvar Hide-u bol vyvíjaný aj s ohľadom na aerodinamiku, pričom cieľom bolo zvýšiť stabilitu bivaku, stupňujúcim sa vetrom, čo sa aj podarilo.
Konštrukcia
Titan Hide tvorí hliníková sedemramenná konštrukcia s vejárovitým skladaním, na ktorej sa nachádza nylonová výplň, z 5000mm 420D látky s Polyuretánovým náterom. Vďaka tomu má tento bivak hmotnosť iba 4,6Kg a prepravnú dĺžku iba 112cm. Rozloženie Hide-u trvá naozaj niekoľko sekúnd. Je to docielené hlavne tým, že na pevné státie nepotrebuje podporné tyče. Predné dve ramená sa po roztvorení zasunú do dvoch upínákov na prednej časti látky a tak vznikne pevný celok, ktorý sa iba vykolíkuje. V balení sa nachádza aj popruh na nastavenie šírky bivaku. Poprípade je tu možnosť si jeho veľkosť trocha upraviť. Pri chytaní v nepriaznivom počasí sa dá jednoducho jeho výška znížiť (prekolíkovaním predku) a tým zvýšiť odolnosti voči vetru a dažďu, samozrejme po odpojení distančneho popruhu.
Príslušenstvo
Titan Hide sa predáva ako samostatný celok, ktorý je tvorený bivakom s distančným popruhom, kolíkmi, setom na opravu a prepravným vakom. Na niekoľko nocí to postačí, ale ak niekomu nie, dajú sa k nemu dokúpiť samozrejme doplnky: predný nepremokavý panel (málo kde dostupné), predná moskytiéra, podlaha z hrubého materiálu, prehoz, adaptéry na predné podporné tyče. Kto si pri premiére tohto bivaku, keď mal cenovku 300Eur, toto všetko spočítal, vyšla mu cena, za ktorú si mohol kúpiť rovno Titan TC Pro, ktoré je väčšie, má predné a zadné okná a aj podlahu. Jeho prednosť je ale v jednoduchosti. Videl som na Hide aj podomácky vyrobený Skull-Cap a aj niekoľko iných vecí, vyrobený šikovným kaprárom z UK.
Skúsenosti
Po kúpe som ho ihneď rozložil v byte. Priznám sa, bol som milo prekvapený jeho stabilitou. Viem si predstaviť používať ho v bezvetrí aj bez kolíkov. S kolíkmi odolá asi všetkému. Naozaj mušia váha a skladnosť, robia z neho ideálneho parťáka na niekoľkodňové výpravy. Samozrejme využíval som ho stále, ak som šiel na rybačku sám. Prežil som v ňom silné dažde bez problémov (v daždi som ho roztiahol a znížil) a aj týždňovú výpravu. Vnútri na strope má jeden malý hák, ktorý sa mi hodil na umiestnenie lampy, či príposluchu. Pri dverách na oboch stranách sú dva úchyty na prút so suchým zipsom.
Skúsenosti II.
Nad dverami sa nachádza malý šilt, s odvodovou hranou na vodu, ktorý sa mi hodil na uloženie pomôcok pri viazaní montáží, alebo telefónu. Výška tohto šiltu je na viazanie ideálna, akoby presne na toto vymyslená. Narozdiel od väčšieho Titanu 2 Man, do neho nevkladám lehátko, ale Hide rovno ukladám na už rozložené lehátko, čo je oveľa jednoduchší, rýchlejší a pohodlnejší proces. Hide nosím so sebou všade. Leží mi v kufri auta a zaberá naozaj málo miesta. Ak chytám iba niekoľko hodín, nosím ho v podložke spolu s podberákom, kobrou, vážiacim sakom, prútmi, bankstickmi, a s popruhom ho mám na ramene. Proste ideálny bivak. Vyrába sa aj v XL verzii, ktoré má aj zadné okná.
Ceny Hide-u sa menia celkom výrazne. Ich prvotná cena bola 300 Eur. Na jar ich cena klesla na 207 Eur a momentálne som ich lacnejšie ako 219 Eur nenašiel 197,77 na Nordfishing aktuálne. Pridal som link na E-shop, kde nájdete aj príslušenstvo k nim.
Veľká vďaka patrí Jirkovi „Chorchito“ Šulcovi za úžasnú titulnú fotku. Thx!